| 1Chris1 a întrebat:

Daca ma duc la dentist sa-mi puna 2 plombe cat ma costa daca am sub 15 ani? Si inca ceva, doare cand iti pune? Sau iti da cu ceva si n-o sa doara deloc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

O plombă costă în jur de 80-100 de lei, deci pentru 2 plombe ar trebui să ai vreo 200 de lei la tine.Se spune că punerea unei plombe nu te doare,asta e adevărat pe jumătate,deoarece turnarea plombei propriu-zisă e nedureroasă,dar înainte trebuie curăţat dintele, şi dacă caria e adâncă poţi simţi o durere uşoară. Oricum, dacă dentistul va vedea că te doare îţi va da cu un spray anesteziant, deci nu te îngrijora.E mai bine să tratezi cât mai repede posibil cariile, deoarece cu timpul se pot agrava şi te vor durea şi mai tare.happy

10 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Buna! Nu doare, stai linstit, iti curata dintele, iti scoate nervii(nu doare deloc), si iti pune un amestec acolo.Depinde de material, mie mi-a luat 100 de lei pe una, variaza in functie de cabinet si iti poate face si un discount.
Bafta!

| bloodyhell a răspuns:

Nu doare.costa in jur de 70-100 lei una.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Cauti un medic care are contract cu casa de asigurari de sanatate si nu platesti nimic, pentru ca pacientii sub 18 ani beneficiaza de anumite tratamente gratuite, prin casa de asigurari.
Nu doare. Nu e obligatoriu sa iti scoata nervii, depinde cat sunt de profunde cariile.

| DjZen a răspuns:

Eu am dat 150 de lei pe doua plombe si le am de foarte mult timp

| Answer17 a răspuns:

Nu ti-as recomanda sa te duci la stomatologi care au contracte cu casa de asigurari de sanatate, pentru ca te trateaza in scarba pentru ca nu platesti nimic doar ca sa scape de tine. si eu am facut aceiasi greseala pe la 14 - 15 ani iar polmbele alea le-am schimbat de mult pentru ca se innegrise-ra si cadeau + ca iti pune (la masele) dinalea gri care au in compozitie mercur care este si toxic iar eu din cauza idioului de stomatolog care trebuia sa imi trateze dintii pe gratis pentru ca eram minor, am ramas fara 3 masele doar din cauza lui! poti gasi si dentisti mai ieftini. la mine in oras este o femeie care trateaza cam cu 50 de lei plomba si pot sa-ti spun ca face minuni. poate sa fie si mai scump, cea mai scumpa pe care am platit-o a fost 170 la o singura masea. bafta! si nu-ti fie frica pentru ca nu musca asa cum isi imagineaza uniihee hee

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Answer17):

Daca nu stii ce vorbesti, macar abtine-te. Nu se mai pun "plombe din alea gri" adica din amalgam! Daca tu ai avut ghinionul sa nimeresti un medic care folosea din amalgam si nu se purta frumos cu pacientii, asta nu inseamna ca toti suntem la fel. Eu sunt medic, am contract cu casa de asigurari si ma port foarte frumos cu toti pacientii si mai ales cu copiii. Asa ca, data viitoare nu mai generaliza din cauza ca ai avut tu ghinion.

| Answer17 a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Atunci te felicit ca esti asa! eu am fost la stomatolog batran si imi pune plombe dinale nasoale dar oricum nu m-am mai dus pentru ca vroia sa-mi imbrace niste dinti si m-am dus la o femeie stomatolg care este foarte de treaba, nu zbiara vorbeste calm si te duci de placere. la cel batran m-a duceam cu sufletul la gura pentru ca nu avea chef, plombele imi picau si de 3-4 ori chiar daca stateam si cate 5 ore fara sa mananc si sa beau. zbiera la mine adica la aproape toti chiar daca faceam tot ce iti zicea si nu eram singurul care a avut "ghinion" mai stiu multe persoane care au fost traumatizate de medici dentisti diferiti... si nu am zis ca toti stomatologi sunt rai si pun plombe in scarba! asta ai inteles tu. nu te simti atacata!

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Answer17):

Imi pare rau pentru tine ca ai avut o experienta atat de neplacuta. Stiu ca unii sunt asa, de obicei medicii mai in varsta. Bine ca pana la urma ai gasit un medic ok.
Scuze daca am fost un pic agresiva.
happy

| Answer17 a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

E in regula, nu-ti face griji big grin

| alinagyo a răspuns:

Hey cris, daca nu ai reducere pentru ca esti copil, dou plombe te costa in jur de 3 mil si jum, 4 mil, cam asa mi-a luat mie happy