| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma imbolnavesc de oreion, poate asta sa-mi influenteze fertilitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dar numai in cazul in care este adolescenta sau adult (fetele mici nu au problema asta).

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti barbat/baiat si ai peste 14 ani, da, dar nu e obligatoriu. Daca esti fata/femeie si ai deja menstruatii, este de asemenea posibil, dar riscul este foarte mic. Daca esti femeie este important sa nu faci boala in timpul sarcinii.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca esti barbat si ai o anumita varsta da... insa nu este o regula... tratat la timp si cu supraveghere medicala evoluaza bine...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Asa stiam si eu... daca ai trecut de copilarie... exista riscurl de infertilitate la barbati

| rael a răspuns:

In eventualitatea in care apar complicatii, adica inflamaţia dureroasă a testiculelor ( orhita ) si aceasta afecteaza ambele testicule, exista posibilitatea sterilitatii permanente.
Dar acest lucru se intampla intr-un numar redus de cazuri