| anonim_4396 a întrebat:

Daca mama a avut varice, eu ce pot face ca sa evit aceasta afectiune? Stiu ca e ereditara...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu stiu daca e ereditara; poti sa atenuezi sau sa incerci sa previi prin sport, cand stai la birou, talpile sa stea pe podea, evita sa stai toata ziua in picioare, dormi cu picioarele putin mai sus, pe o pernuta ceva. Si masajul e foarte eficient. Creme de la plafar si masaj zilnic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ereditara este calitatea proasta a colagenului din peretii venelor. Trebuie sa nu porti tocuri, sa nu fumezi, sa te mentii la o greutate normala, sa faci mult sport care implica picioarele (alergare, inot).