| anonim_4396 a întrebat:

Dacă mănânc de exemplu un aliment de 200 de calorii și la sala ard cele 200 de calorii e ca și cum nu as fi mâncat alimentul respectiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Ehe, nu e chiar asa. In primul rand, sper ca voiai sa spui 200 kcal, nu kcal, in al doilea rand, din punct de vedere energetic, ai dreptate. Dar daca alimentul respectiv era nesanatos, cu o gramada de aditivi alimentari si mai stiu eu ce ulei de floarea soarelui prajit la temperaturi ridicate, iti va crea mici probleme de sanatate. Dar nu te vei ingrasa.

2 răspunsuri:
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Depinde de aliment. Asa cum a spus si aXy, din punct de vedere energetic, vei arde tot ce ai pus pe tine de la acel aliment. Multe alimente au insa grădini, colesterol, plus alte elemente chimice gen coloranti sau elemente adăugate pentru păstrarea falimentului. De alea nu te poti feri prin a face exercitii.

Sper ca am ajutat!

happy

| RAY a răspuns:

Fii atent, organismul tau depoziteaza 500 de grame de carbo = asta inseamna 2000 de cal, care se folosesc pentru starea de reapus, efort fizic, de asta avem nevoie de carbo ca sa avem energie rapida, tu daca consumi 200 de calori se vor metaboliza,dar depinde daca sunt carbo,grasimi, proteine
carbo = energie rapida, metobilzare
grasimi depunere directa, se foloseste pentru hormoni
proteinele = masa musculara, celule