| Elena1234456 a întrebat:

Daca mananc doar dulciuri si beau multa apa risc sa ma ingras? As renunta la mancare doar sa mananc putina ciocolata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Dincolo de riscul extrem de ridicat de a face diabet, risti chiar un accident vascular( in urma dezvoltarii de hipertensiune) care poate fi fatal. Inteleg sa mai mananci cate putin zahar in fiecare zi (sa spunem echivalentul a 2 bucatele de ciocolata) dar sa renunti la mancare pentru dulciuri? Imi fac acum probleme in ceea ce-i priveste pe parintii tai. Oare ei stiu despre aceste obiceiuri ale tale? Daca stiu si nu iau masuri drastice atunci ei sunt de condamnat. Acum, daca vorbim despre slabit, trebuie sa stii ca nu dietele te mentin la o greutate corecta ci stilul de viata si regimul alimentar. Asta presupune o alimentatie corecta, ECHILIBRATA, lipsita de EXCESE si desigur un minim de 1 ora de sport pe zi (extrem de usor de realizat la varsta ta, in conditiile in care nu ai servici, nu ai griji pe cap si drept urmare ai toate premisele pentru a te dezvolta corect si armonios). Inteleg apartenenta catre produsele dulci ( desi personal nu mai mananc dulciuri de vreo 5 ani)dar totul trebuie facut cu masura. Acum pot sa-ti spun comform studiilor cum scapi de greutatea in plus cand vine vorba de ciocolata: Statistic vorbind, o ciocolata intreaga mancata (o cutie sau tableta) se da jos cu echivalentul a 2 ore de alergat pe banda la o viteza de 9km pe ora. Asadar, trebuie sa alergi 18 km pentru a da jos o cutie de dulce. Un motiv in plus pentru care nu ar trebui sa te hazardezi cu ducliurile prea mult, trecand peste faptul ca excesul de lipide in organism poate fii extrem de daunator pentru sanatatea fizica dar si cea psihica.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Oare poți mânac numai dulciuri?
Învață să mănânci, organimsul are nevoie și de nutrineți benefici funcționării echilibrate.
Ajungi la un dezastru cu cosumul de dulciuri.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Faci diabet de la atata dulce, mai merge si mancarea cand trebuie iar restul treptat.

| axeldavid a răspuns:

Mananca ce vrei viata este scurta.

| beastboy84 a răspuns:

Tu ai gandit inainte sa scrii?
cum sa renunti la mancare? pai ai muri de foame ai face si diabet de la atatea dulciuri. pentru ca senzatia de foame nu dispare e la o ciocolatahappy.
Asa ca mai bine ti-ai face un program alimentar sanatos, un pic de miscare nu ar strica si dulciuri mananca cu precautie happy

| PinkPanter a răspuns:

Nu deloc dar mai incet cu dulciurile!

| Xtal a răspuns:

Depinde,daca renunti la mancare definitiv si mananci 3 tablete de ciocolata zilnic o sa slabesti si ciocolata iti va fi de ajuns pentru a supravietuii, dar cam la limita.

| paulacarry a răspuns:

Daca vrei sa slabesti in niciun caz nu tine cura de slabire trebuie sa ai o nutritie bogat si sa faci mult sport sau daca ai o viata activa nu e necesar sport in exces. Dulciurile trebuie sa fie in o cantitate regulata. Daca mananci doar dulciuri si bei apa cresti riscul de DIABET si e foarte posibil sa iei aceasta boala cumplita. Dulciurile ai voie sa le mananci doar in o cantitate redusa si dupa mesele zilei.big grin Sper ca te va ajuta.

| DolsheBombonikTheo a răspuns:

1 Faci diabet
2 Cum sa renunti la mancare?
3 NORMAL, te ingrasi

| medicalmistery a răspuns:

Nu ingrasatul ar trebui sa fie grija principala, ci riscul la care te expui sa faci pancreatita. Daca vrei sa nu iti distrugi viata, schimba-ti obiceiurile. Totul tine de vointa ta.