| omg_8584 a întrebat:

Daca mananci multa miere poti face diabet? adica daca mierea poate fi periculoasa daca faci excese? si care ar fi ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Deniisze a răspuns:

Bună! Eu sunt de părere ca nu, nu poţi da în diabet datorită mierii. Este foarte sănăoasă şi este şi recomandată ca îndulcitor împotriva zahărului care îngraşă. Baftă!

| dany1219 a răspuns:

Nu faci nici un diabet de la miere... mierea e cel mai bun medicamentwinking

| stefaniacristina77 a răspuns:

Heilove struck! Mierea este foarte buna si sanatoasa dr nu in exces. Mierea, pentru ca e foarte dulce poate provoca stari de greata, dureri de burta si probabil chiar si diabet.

| Anonymus314 a răspuns:

Orice ce e in exces este nesanatos si periculos, da, poti face diabet
e periculos daca iei in exces

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu e bine sa consumi miere in exces si atunci cand o consumi alege-o pe cea de la apicultor in locul celei de la supermarket. Excesul duce la diabet, din cauza fructozei in mod normal consumul zilnic fiind de 50g sau 10 lingurite pe zi.

| Simona a răspuns:

Mai bine intreaba un medic, ceva!

Este mai bine...noi doar ne dam cu parerea!

:*

iti place mierea...aaa?

hee hee

si mie :X

| Deea a răspuns:

Eu nu cred asa ceva. E miere. Cum sa faci diabet de la ea? Nu e adevarat deloc. Da iti poate fi greata si poti avea dureri de stomac dar nu cred ca faci diabet. Si exces inseamna sa mananci un borcan de miere la 2 zile si nu cred ca e un om capabil sa manance atat de mult.

| MiereaNaturala a răspuns:

Diabet faci doar daca excesul de miere il indrepti spre produsele cumparate din supermarket.
Mierea Naturala, luata de la un apicultor direct din stupina nu-ti poate face absolut niciun rau.
Corpul singur iti dicteaza cand nu m ai poate asimila acest aliment ( lucru care se intampla foarte rar )
DE ce spunem " NU SUPERMARKET "?!

http://www.miereanaturala.ro/......e-falsuri/
Pentru ca acolo nu vei gasi niciodata o Miere Naturala. Mai nou se vinde chiar si glucoza industriala sub denumirea de " Miere ".

Poti manca oricat ...atat timp cat produsul e natural 100 %.