| Anastasia_3087 a întrebat:

Daca mananci pe zi 4 catraveti, o rosie, o piersica, 3 mere si bei un pahar cu lapte kate calorii sunt? Si te ingrasi sau slabesti? RASP. plssss! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulia276 a răspuns:

Buna.:*ceea ce papi tu e cam sarac in aportul de vitamine. e bine ca papi legume si fructe si bei laptic dar e prea putin.in primul rand ca sa slabesti sanatos e recomandat sa ai un mc dejun bocat in vitamine.aici e foarte important sa ai un aport de fibre, adica sa papi painitsa(cea prajita nu ingrasa deloc dimineata)sau cereale, macar un baton. la amiaza trebuie iarasi sa papi sanatos. iar seara doar sa ciugulesti ceva, insa asta doar dupa ora 6. uite de ex stiai ca un om care este sedentar trebuie sa pape zilnic 4felii de painitsa iar unul care, iar unul ce depunde efort de orice fel sa pape 8. de asemenea nu e recomadat sa papi fructe dp pra 4 deoarece organismul nu isi mai ia aportul de vitamine din ele. ai grija de tine. pupic
:*:*

12 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Poti muri in maxim o luna!

Abh
| Abh a răspuns:

Cu siguranta nu te ingrasi, dimpotriva slabesti dar este un regim cu calorii mult prea putine, mai ales daca esti in crestere. Te vei anemia, te vei infometa si poate te alegi si cu o boala metabolica( diabet, de ex.)

| Xonia a răspuns:

E cam putin, cu siguranta slabesti, dar nu e de ajuns si o sa ai probleme mai departe cu sanatatea

| rebb a răspuns:

Nu te ingrasi si nici nu slabesti, eventual faci o cadere de calciu. Ai de gand sa consumi doar ce ai zis mai sus zilnic?! Mai bine nu.Iti faci rau singura asa. Daca, chiar vrei sa tii o dieta macar elimina dulciurile si mancarurile grase si fa si putin sport si ai sa vezi ca e mai bine decat sa lesini de foame.Cat despre calcularea caloriilor alimentelor, ea se face in functie de gramaj.
http://www.csid.ro/calory-calculator/
Sper sa pricepi singura ca infometarea nu e o solutie...

| joker_1488 a răspuns:

Multe! o sa ajungi obeza!

Glumesc...Cred totusi ca nu trebuie sa tii un regim de slabire chiar asa de drastic daca esti obisnuita sa mananci mai mult pentru ca ai putea avea probleme de sanatate. Cel mai bine este sa intrebi un nutritionistwinking

| BRG a răspuns:

Te strici la stomac.

| Adelina_2192 a răspuns:

Nu e vorba de ingrasare sau slabire, e vorba de sanatatea ta, in primul rand corpul tau nu are nevoie numai de fructe legume si lactate, mai are nevoie si de proteine ca altfel va atarna carnea pe tine ca la bosoroge cand vei slabi, de carbohidratzi... eu spun sa te linistesti cu fitele astea cu 3 lulele 3 surcele, si pune`te pe mijcare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu exact cate calorii sunt dar este foarte bine daca vrei sa slabesti in modul asta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ramai la aceeasi greutate, fiindca sunt prea putine calorii si organismul intra pe metabolism de inanitie si acumuleaza tot. Mai adauga o supa de legume si un o bucata de piept de pui la gratar si vei slabi foarte mult (cam un kilogram pe saptamana).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa slabesti, posibil sa te ingrasi... tine de metabolism

| melina_2403 a răspuns:

Iti poti calcula singurica numarul de calorii folosind acest calculator http://calorii.slabute.ro/

| Clatinici_Maria_1956 a răspuns:

Cate calorii trebuie sa consum zilnic pentru a-mi mentine greutatea si nivelul colesterolului optim.Am 62 de ani si 61 kg.