| Maronica a întrebat:

Daca-mi ies testele de sarcina palide inseamna ca s-a oprit sarcina din evolutie?
Astazi indeplinesc 7 saptamani, am facut 10 teste si toate ies la fel.
Primul control il am pe 20 iulie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu neaparat.
Pana la controlul programat, mergi la un laborator de analize si fa-ti un test beta-hCG cantitativ (explica pentru ce il doresti si cei de acolo stiu despre ce este vorba) pe care sa il repeti la 48h.
Poti face in dimineata asta si joi dimineata, de exemplu.
In mod normal, la fiecare 48h, cantitatea hormonului hCG ar trebui sa fie aproximativ dubla. Daca ramane la fel, scade sau creste foarte putin, exista sanse mari sa fie oprita din evolutie.In orice caz, indiferent de rezultat, va trebui sa te prezinti la controlul din 20 iulie.
Multa sanatate si numai bine!

| dinaprilie a răspuns:

Fa un test de sange mai bine.