| Florazul15 a întrebat:

Daca mi s-au înroșit pielea în jurul unei alune pe care am zgâriat-o mai demult poate fi semnal de cancer de piele? Menționez că mă și mănâncă pielea în jurul aluniței unde este roșeața

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Mergi la medicul de familie si cere trimitere la dermatolog.

| SuNaM a răspuns:

Probabil ai,, zgariat '' structurile interne de sub piele ale alunitei si acum se vindeca si de aia te mananca. Cancerul de piele, cand apare, nu ai cum sa il confunzi. Are forma neregulata si arata de parca este ceva stricat acolo. Orice alunita, are o forma regulata de obicei rotunda sau margini bine definite. Daca se transforma in ceva diferit colorat, si nu mai are forma regulata si margini, gen arata ca si cand ai scapat ketchup pe jos, atunci este cancer happy. Cel mai bine du-te la medic oricum ca sa stai linistit. Medicul de familie o sa iti spuna ce si cum si daca e nevoie de alte investigatii te va trimite la dermatolog.