| AdrianVoicu a întrebat:

Dacă nu am reușit sa predau analizele la "scaun "pentru medicina muncii, le pot preda mai târziu?
Este prima dacă când mi se cere asa ceva la angajare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Adică nu ai reusit să duci rezultatul analizei la scaun, la societatea unde te-ai angajat?
Nu se intâmplă nimic, dar trebuie dusă, intr-un final.

Cumperi de la farmacie un recipient special pentru așa ceva și il duci in dimineata respectivă, către laboratorul unde ai fost trimisă de către angajator.
https://www.synevo.ro/ghid/instructiuni-de-recoltare-coprocultura/

Eh, totul are un inceput. Probabil că lucrezi in domeniul alimentatiei publice, iar personalului care se ocupă cu prepararea alimentelor în bucătărie, ori la covrigărie, se solicită analize de genul acesta...

| Werrich a răspuns:

Cred ca zici despre coprocultura, nu le poti preda mai tarziu deoarece se degradeaza compozitia si vor iesi alte rezultate.
Recolatarea materiilor fecale necesare pentru realizarea coproculturii trebuie sa preceada administrarea medicatiei antibiotice pentru a nu influenta rezultatele finale ale analizei. Materiile fecale vor fi recoltate de catre pacient intr-un recipient steril prevazut cu mediu de transport (coprorecoltor cu mediu Carry-Blair) sau fara mediu de transport (coprorecoltor simplu) pe care il va aduce in laborator cat mai repede posibil (maxim o ora de la recoltare in coprorecoltoare simple si maxim 24 de ore in cazul utilizarii celor cu mediu de transport).