| UmbraDeVulpe a întrebat:

Daca nu poti sa mananci cat mai diversificat din fel si fel de motive, atunci e mai greu sa te mentii sanatos sau? Sau chiar si daca nu diversifici prea mult mancarea e ok si tot vei fi sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ce inseamna in acest context diversificat? Ar trebui sa scrii cam tot ce mananci aici pentru a primi o parere. Daca vrei un raspuns pertinent nu ar strica sa apelezi la un nutritionist.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pastele mai rar, sunt carbohidrați și nu sunt prea buni pentru organism în cantități mari.Paste, produse de panificație mai puține.La fel și restul pe care ți le-am mai zis.
Dacă vrei să fii foarte bine sfătuit, mergi la un nutriționist.

| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai si restul? Vei supravietui, altii nici atat nu mananca.Dar daca analizezi piramida alimentara vei constata ca da, nu poti spune ca mananci diversificat. https://tiparo.ro/......1_600x.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu stiu.Pui aici niste intrebari de parca avem toti glob de cristal acasa si putem prezice. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu, nu cred in astfel de lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Conteaza sa maninci ceva, aia e tot.Sanatatea nu vine de la mincare, nu esti sanatos ca maninci peste prajit, sau ca maninci peste congelkat de la magazin laughing

Sanatatea tine de cum a iesit organismul din fabrica si cum il intretii.
Chestiile astea cu mincare is povesti, reclame, toti cauta sa isi vinda produsele, dind in celalalt de linga el, nu lua de la ala ca contine rahat, ia de la mine ca e natural, are rahat de animale laughing ala are rahat de pasari, ori ce mai zic unia in reclamele lor idioate.

| Frank51 a răspuns:

Depinde cum percepi tu diversificat. Dacă mănânci toți micro și macronutrientii esențiali este irelevant de unde provin, și da, ești sănătos. Asta ar însemna oarecum să mănânci mai multe tipuri de mâncare deci relativ diversificat.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Eu mănânc în oraș de câțiva ani, și evident mănânc în fiecare zi altceva. De regulă nu lipsește carnea fie ea de pui, porc, pește, și cartofii sau orice fel de legume, și ciorba. În fiecare zi mananc și un desert, dar o porție foarte mică(cam 100gr). O dată pe săptămână mananc și fast-food.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu incurca felul cum este gatita o mincare cu diversificarea.Tu dinc e ai spus maninci ce trebuie, asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme.Problema trebuie sa iti faci la cantitatea bagat in burdihan laughing aia e tot ce conteaza cit maninci, nu ce maninci.

Cum spune si altcineva pe aici, tu deja maninci f diversificat, maninci ce trebuie sa manince un om.
Ai spus maninci fructe, seminte, legume, carne,, asa ca nu vad ce altceva ai mai putea minca.
Toate astea ce maninci tu contin tot ce are organismul nevoie. Poti sa maninci si o luna aceiasi mincare, nu patesti nimic. Mincarea ta nu are doar carne si atit.
Daca ai spune ca mani nci doar carne zi de zi, doaor carne curata, atunci poate de ai minca asa ani de zile, sa spui ca ar fi ceva rau.Dar carnea, la fel contine destule chestii sau majoritatea ce are organismul nevoie, doar ca nu contine zahar, dar ai zis ca maninci fructe, asa ca nai treaba.

Vcarii aia de prin Argentina, aia din pampas, maninca zi de zi, an de an doar carne de vita. Oamenii astia care studiaza, au spus ca un om normal daca ar minca carne de vita zi de zi, poti sa patesti chestii grave, dar au ramas surprinsi ca acei vacar de care zic, is sanatosi tun laughing aia asa maninca carnea o usuca, maninca doar carne curata fara legume fara nimci altceva.
Bine acu poate fi si povesti, poate nor spus aia ca mai maninci si fructe, ori ceva radacini.

Uite si tu ce poate face netu asta unor oameni laughing ii sperie de moarte laughing de nu era netu asta sa citesti tot felul de rahaturi, sigur nu iti mai puneai astfel de intrebari laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Nu e ok să nu mănânci diversificat.E bine să mănânci sănătos, dar diversificat.
Poți face încercare să vezi că dacă mănânci doar salată sau doar carne o perioadă de timp, o să vezi că ajungi la un punct în care organismul nu mai poate să suporte acel fel de mâncare.Îți va fi greață numai la gândul ei, așa că trebuie să alternezi.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Oricine are posibilitatea de a mânca sănătos. Mănânci fructe, legume, lactate, carne, ouă, nuci, alune etc.
Evită pe cât posibil mezelurile, zahărul, prăjelurile, produsele procesate, produsele de panificație, sucurile.Bea apă, ceai astea sunt la îndemâna oricui și sunt și cele mai sănătoase.Cafea și alcool mai puțin.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ce ai scris aici este diversificat. Nu mănânci sănătos doar atunci când mănânci shaorma 6 zile din 7.

| J0B0MAT a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mai pune câte ceva. Uite de exemplu azi, mâine mănânci salata, carne la grătar, fructe. Apoi mănânci orez cu carne fiartă, alte fructe. Apoi o ciorbă, niște nuci, un piure și tot așa.Le reiei, le mai schimbi.Important este să fie sănătoase și să nu mănânci același fel de zeci de ori la rând.

Răspuns utilizator avertizat
| sammie a răspuns:

Cel mai bine e sa mananci cate putin din fiecare. De exemplu ciocolata iti da energie si te ajuta sa nu-ti cada glicemia, fiecare mancare chiar daca nu e asa de sanatoasa tot ajuta la ceva. Dar nu trebuie sa exagerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe diete nu sunt diversificate. Mai important e cum prepari mancarea si cat de multa mananci si sa fie sanatoasa.

| Darius50boss a răspuns:

Normal trebuie să mănânci câte cât diversificat

| ClaRa91 a răspuns:

Daca nu mananci sanatos incepi sa ai frici.