| cipone a întrebat:

Daca o persoana bolnava de sida isi baga in anus un obiect iar dupa o perioada mai lunga de timp o alta persoana foloseste acelasi obiect in acelasi scop se poate infecta?Stiu ca intrebarea e ciudata dar rog seriozitate...Mai pe scurt sida se poate lua de pe un obiect care atinge o rana deschisa sau stiu si eu alte chestii exsadma tai la mana si iau sida de pe obiectul cu care sterg rana sau bag un obiect in anus si creez o rana pot lua sida din lucruri ca astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Bineinteles ca da! anusul avand pielea foarte sensibila in momentul introducerii unui obiect sufera leziuni vizibile cu ochiul liber sau mai putin vizibile, dar care creeaza mediul propice pentru intrarea virusilor in corp. mai bine ti-ai face testul si nu mai baga porcarii nicaieri

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

,,Actiunea,,e asemanatoare actului sexual.Asa ca, normal, boala s-ar transmite in situatia regizata de tine.Acolo exista niste secretii care retin si totodata transmit infectiile.

| alessia5158 a răspuns:

Strict despre capacitatea virusul imunodeficientei umane (HIV) de a rezista in afara organismului uman :http://www.prezervativ.ro/hiv_sida/rezistenta_hiv.php

| cipone explică:

Dar daca obiectul respectiv nu a mai fost in anusul nimanui nu exista sansa ca virusul sa ajunga pe el prin aer, nu?

| cipone explică:

Dar daca obiectul nu a mai fost in anusul nimanui inainte exista sansa ca virusul sa ajunga pe el prin aer sau stiu si eu alte intermedii?