| CojocaruMarius240519 a întrebat:

Daca oftalmologul mi-a prescriptionat ochelari de 2.5 cat trebuie sa ii port pentru a-mi imbunatatii vederea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Îi porti cum a recomandat medicul, daca a zis ca trebuie permanent asa i porti tot timpul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sunt + (plus) sau -(minus)?
Daca sunt plus sa ii folosești la citit, scris.
Daca sunt minus se poarta permanent, sunt pentru miopie.

| CojocaruMarius240519 explică (pentru TamplaruAnisoara):

- cred, nu vad bine de la distanta, dar eu ma refer in cat timp nu o sa mai am nevoie de ei

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CojocaruMarius240519):

O sa ii porți permanent si vei merge din când in când la medic pentru consult si îți va schimba dioptriile in cazul in care va fi nevoie cu altele mai mici si daca te vei vindeca treptat vei ajunge sa nu mai ai nevoie de ochelari. Dar asta doar medicul îți va putea spune.

| Irinelp a răspuns:

Tot timpul mai ales când folosești aparate cu ecran sau când citești și scrii.