| king5151 a întrebat:

Daca scoti nervul de la o masea de ce mai e nevoie sa pui plomba? Nu nervul e durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a scoate nervul trebuie parcurse cateva etape:
- curatirea cariei
- introducerea solutiei care omoara nervul
- plombare provizorie
- asteptare de cca. 1 saptamana pana ce actioneaza solutia si omoara nervul - timp de respectat exact cum spune medicul!
- scoaterea nervului mort
- curatirea si pregatirea cariei pentru plombare definitiva
- plombarea definitiva

| RxTx a răspuns:

Să nu se macine să nu intre mâncare acolo care sa putrezeasca

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa astupi cavitatea ramasa (gaura din masea), fiindca intra mancarea colo, faci infectie la radacina si ti se umfla nu numai gura, ci si toata fata, de la o asa infectie.
Cunosc un caz care a ajuns la dentist numai dupa ce i s-a umflat tot capul si atunci au operat-o al urgenta. A facut 3 doze de penicilina la fiecare 6 ore, timp de 2 saptamani ca sa nu faca infectie la creier, fiindca infectia de la masea a urcat spre cap.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu plombezi canalul la loc, se aduna mizerie in ea si se infecteaza nonstop. Nervul "e durerea" din dinte, dar nici cu gura plina de infectii nu vei dormi linistit. Vei simti durere la nivelul gingiei. Plus ca ti se va umfla si fata.
Deci plomba e esentiala.

| Mosotti a răspuns:

Pai nervu nu e durerea, el da durerea.
Trebe sa pui plomba nu sa nu te doara neaparat, ci sa nu strici maseaua mai departe si sa o pierzi.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca ti se macina maseaua si ramane loc liber maiestre.

| king5151 explică (pentru Wr3nch):

Aha am inteles, si poate intr o singura sedinta sa imi scoata nervul si sa imi si plombeze maseaua?

| 123AndreeaDaniela456 a răspuns (pentru king5151):

Nu. Intai il scoate, iti pune pansament apoi in urmatoarea sedinta itivpune plomba. Daca nu e omorat nervul si pune plomba, o sa te doara si trebuie scoasa plomba.

| king5151 explică (pentru 123AndreeaDaniela456):

Si gen dupa ce mi-a scos nervul in prima sedinta o sa ma mai doara maseaua daca mananc sau beau in partea aia?

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru king5151):

Nu

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Doar ca o sa doară locul câteva ore după ce se elimina efectul anestezic. Nu o sa poțianca imediat, 3 ore nu ai voie sa bei sau sa mănânci după plombare

| Brizbriz a răspuns:

SIGUR CA NU
NIMIC NU "trebuie"

dar, poate nu vrei sa ramai fara dinte, poate nu vrei sa faci o infectie sa ti se umfle o jumatate de fata, eventual septicemie, sau alte "placeri"

chiar daca nu te doare

odata ce ai o gaura in dinte, aia va face carie la modul CATEGORIC si absolut, pentru ca dintele nu mai e protejat de zmalt (sau de plomba)

| Sophieka a răspuns:

Nervul este durerea, iar plomba este stratul care se adauga in canalele prin care stomatologul s-a dus la nerv si stratul care vine peste gaura dintelui.
Pentru a-ti indeparta problema de masea, caria / nervul, medicul stomatolog iti indeparteaza o parte din dinte unde este cariat si pentru a merge la nerv dupa care pentru ca nu te poate lasa cu, canalele dintelui / maselei si cu dintele in sine de izbeliste, trebuie sa iti inchida canalele si gaura creata in dinte prin ajutorul stratului de plomba.