| tonyc7 a întrebat:

Daca se spune ca sportul este foarte benefic pentru sanatate, oamenii sunt indemnati sa faca cat mai multa miscare zilnica (exercitii fizice acasa, fitness/aerobic la sala, alergare prin parc, etc.), atunci cum de e posibil sa auzim destul de des cazuri de sportivi care mor de tineri sau care nu traiesc mult (multi din ei neapucand nici 60 de ani)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si ce legatura are una cu alta?
Sportul de performanta si miscare pe care o facem noi zi de zi sunt lucruri diferite.

o sa ne intrebi cum de a murit Maradona la 60 ani desi era un mare sportiv nu? Nu are nicio legatura ca era un dependent de droguri nu?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Miscare zilnic nu e totuna cu sport de performanta.

Avem nevoie sa ne miscam, asa functioneaza sistemul limfatic. Devii sedentar, apar probleme de sanatate generate de stagnarea limfei etc.

Sportivii care mor de tineri au cu siguranta niste probleme medicale, nedepistate. Analizele pe care le facem sunt generice si nu pot detecta toate posibilele probleme de sanatate.
De ex, EKG-ul a fost recent introdus in pachetul de analize pentru medicina muncii. Si-au dat seama ca e important.

| DandG2304 a răspuns:

Sportul de performanta presupune adesea sa-ti impingi cu mult peste limita corpul. Dieta, stilul de viata si posibilele substante din corp (cu sau fara voie luate) afecteaza. Nimic in exces nu este bun, nici sportul.

| popapopica a răspuns:

"cum de e posibil sa auzim destul de des cazuri de sportivi care mor de tineri"
Pentru ca exista interese financiare combinate si cu necunoasterea meseriei.
Antrenorii si medicii sunt mana in mana. La examenele medicale sportivii cu rezultate notabile sunt declarati sanatosi chiar daca sunt cu afectiuni medicale. Unii medici nu vad. Altii accepta falsul. Rezultatele lor vor aduce multi bani antrenorilor. Moare tanar? Nici o problema. Oricum viata de sportiv nu tine pana la batranete. Altl la rand. Asta e mentalitatea staff-ului.

| MihaitzaItza a răspuns (pentru popapopica):

Unii reusiti sa faceti o teorie a conspiratiei din orice ca.cat.

| Cipi1212 a răspuns:

Sportul este o sabie cu două tăișuri.