| anonim_4396 a întrebat:

Daca simți nevoia să consumi ciocolata sau ceva foarte dulce se poate sa ai problema cu glicemia? De ieri seara m-a apucat, mai devreme mi-a venit un gand: daca nu mănânc ciocolata acum lesin.
M-am simțit nașpa toată ziua.
Nu mă omor cu ciocolata. Exista sevraj la așa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu neaparat, pur si simplu a simtit corpul nevoie atunci sau ai pofta, sau ai glicemia scazuta dar nu e neaparat ceva nasol, cand corpul iti cere inseamna ca acel lucru e benefic de multe ori.

| Mosotti a răspuns:

Trebuie sa verifici glicemia in momentele in care te simti asa, si afli daca e o problema sau nu, e simplu.

E posibil sa ai hipoglicemie adica prea mica, si atunci corpu cere dulce.

Daca nu mananci des ciocolata nu e sevraj.

Ori poate ti-ai dorit tu, ai avut pofta sus de ciocolata, nu e nici o problema.

| dinaprilie a răspuns:

De multe ori "cere" corpul diferite "substante" pe care instinctiv le cautam ( ciocolata, carne de porc, pepene rosu mm ). Baga linistit. Ce nu te omoara te face mai puternic!

| Mlarisa58 a răspuns:

E normal să ai poftă de dulce. Dacă totuși crezi ca ai glicemia mare, iti iei un aparat de testat glicemia de la farmacie si iti iei glicemia la 2 ore după ce ai mâncat masa de dimineată sau pranz sau ai mancat niste ciocolata si inghetata sa zicem. Dupa 2 ore de cand ai mancat se ia glicemia, altfel iti iese peste 200 si zici ca ai diabet. Deci dupa ce trec 2 ore dupa ce ai mancat, glicemia trebuie sa fie intre 100-140. Dupa 2 ore, sa zicem ca iti iei glicemia dupa 3 ore de cand ai mancat, glicemia scade sub 100 daca totul este normal. Daca după 3 sau 4 ore dupa ce ai mancat glicemia ta este mai mare de 125 inseamna ca ai diabet.

| Drimmero a răspuns (pentru Mlarisa58):

" Daca după 3 sau 4 ore dupa ce ai mancat glicemia ta este mai mare de 125 inseamna ca ai diabet." Nu e adevarat, o singura glicemie mare nu inseamna niciodata diabet, nu-i mai speriati. Am avut pe cineva in familie care a avut aproape 125 glicemia si i s-a dat trimitere la diabetolog, acolo diabetologul a pus doar cateva intrebari si a examinat persoana si si-a dat seama instant ca nu e vorba de niciun diabet, a facut niste analize speciale pentru diabet si au iesit bune, asa ca nu mai speriati lumea. A, si inca ceva, faza cu ''dulciurile produc diabet'' este unul dintre cele mai mari mituri medicale, nimic mai fals.

| Mosotti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Regula e asa la sanatosi, dar 95 % ai zis bine:

Pe nemancate trebuie sa fie sub 100.
La o ora de la masa sub 155
La 2 ore intre 60 si 140 (poate fi si 70, nu minim 100 cum ai zis)
La 3 ore sub 100

Daca pe nemancate are intre 100 si 126 e prediabet.
Daca la 2 ore are intre 140 si 199 e prediabet grav.
Daca la 2 ore are de la 200 in sus, e diabet.

Eu suspectez ca el are hipoglicemie cumva, adica are prea mica, insa sa testeze in momentele cand are pofta aia.
Oricum nu cred ca va testa, deci ai vb si tu degeaba ca si mine.