| antimasonerie a întrebat:

Daca stai în frig te poți îmbolnăvi,dar ce boli poti risca daca stai în frig? Probleme la plămâni? Rinichi? Care sunt consecințele? Și dacă la început te speli cu apa calda la dus și apoi cu apa rece, relativ foarte rece ce poți păți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, daca stai mult in frig (ore-ntregi pe zi) iti scade imunitatea.

Te poti spala cu apa rece daca esti sado-masochist.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Citeaza studii indexate pentru MEDLINE in scopul de a-ti sustine afirmatiile.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Conform https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19945970/ baile cu apa rece n-au niciun efect real (adica: benefic pentru sanatate).

| doctorandus a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Scuze, eu nu scriu la nivel de radio sant. Eu scriu la nivel de treceri in revista indexate pentru MEDLINE.

| antimasonerie explică (pentru doctorandus):

Doar pe corp nu și pe cap

| doctorandus a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Google folosit fara discernamant (gandire critica si baza stiintifica solida) te baga si mai mult in ceata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicii moderni spun că treburile astea cu trasul curentului și apa rece sunt mituri băbești. Însă din proprie experiență îți spun că totuși un timp îndelungat în care-ți expui organismul la acești factori, care în timp pot deveni stresanți pentru organism, poate să-ți scadă imunitatea și de aici să apară dureri musculare sau viroze care să-ți producă disconfort, dar mai mult de o durere musculară ori o răceală normală nu cred că ai dezvolta altceva.
Cât de alternanța apă caldă-rece la duș, auzisem că dinamizează organismul, dar mai multe informații de atât nu dețin deci mă voi opri aici cu scrisul.

| nukeyly a răspuns:

Stai în frig te poți îmbolnăvi,=yap, de rinichi plamani etc, apa la plamani si daca o lasi asa mori incet treptat, nu crezi? incearca.

te speli cu apa calda/rece=soc termic cica face bine, altii fac bai in apa de lac inghetata la -10 grade C dupa ce ies din sauna sau nu, aici nu cred ca oricine poate face asta, da poti incerca in cel mai rau caz mori din soc termic, pe loc te lasa inima/compresorul.

Sunt shaolini care iasa dezbracati un cearceaf ud pe ei, se pun in zapada si prin concentrare de tip habar n-am se usca cearceaful pe ei si se topeste zapada din jur. Deci se poate de vrei.
---
Ca prima proba propun:
Urca Everest nud in pas alert fara pauza fara aclimatizare ocazional iti mai torni generos apa in cap, asa sa prinzi radio ZU, cand ajungi sus te urci pe un skateboard si o iei la vale, cand ajungi jos zi-ne daca te-ai imbolnavit.

Proba 2: du-te la POL care ti mai aproape si stai numa in apa cu gheata cu foca si ursu alb 365 zile, papi alge si peste crud daca il prinzi pe sub apa, de nu poti foca te invata. Dupa 1 an daca esti sanatos tun inseamna ca incepi sa te calesti putin.

Mai sunt probele imparatului verde da nu mai am litere pe tastatura.

| doctorandus a răspuns (pentru nukeyly):

Dap, un cuplu de rusi si-au lasat bebelusul pe balcon "sa se caleasca". Dimineata l-au gasit mort si inghetat.

https://www.digi24.ro/......at-1241915

| nukeyly a răspuns (pentru doctorandus):

Daca era spartan tinea. 300.
https://www.youtube.com/watch?v=mjeykD6oU0Y

| IarsiIar a răspuns:

Dus cu apa calda si la sfarsit rece, e bun. Nu dusuri reci cum gresit se recomanda pe aici.

| Kaonashii a răspuns:

Nu te imbolnavesti daca te imbraci bine, bei chestii calde, iti misti des incheieturile
Gandeste-te ca sunt oameni care lucreaza in frig ani de zile in fabrici

| antimasonerie explică (pentru Kaonashii):

Așa este și aia nu au nici pe dracu

| Kaonashii a răspuns:

A! Si sa iti hidratezi pelea de pe maini si fata cu o crema sa nu faci alergie la frig sau sa-ti crape