| Alyn13 a întrebat:

Daca sunt alergic la Amoxicilina ce pot lua ca inlocuitor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Amoxicilina este un derivat de penicilina, deci orice antibiotic din grupul penicilinelor iti va da alergie (deci Penicilina, Amoxil, Augmentin, oxaciclina...). Dar ar fi bine sa faci teste cutanate si la antibioticele din categoria "cefalosporinelor", eu am vazut multi alergici la peniciline care fac si la cefalosporine. Daca ai peste 15 ani poti lua Doxaciclina sau alta tetraciclina, daca ai sub 15, ia clarithromicina, dar e bine sa-ti recomande un medic ce sa iei, pentru ca nu orice antibiotic este pentru orice!(spre ex.claritromicina nu foloseste in infectiile urinare, etc). Sanatate

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Depinde. Cand a fost mama mea in spital, era acolo o fata, careia inainte i s-a facut un RMR, (ma insel?! asa s-o numi?) un fel de test pentru a depista daca-i alergica, la anumite anitibiotice.
In orice caz, daca esti alergic la Amoxicilina, trebuie sa tratezi cu alt antibiotic.
Pt ce-ti trebuie? Infectie in gat, de ce?
Mergi mai bine la medic, si nu uita sa-i spui de acest test, poate mai descoperi ca esti alergic si la altele.
Si intotdeauna cand o sa fi pe punctul de a face injectii cu antibiotice, fa-ti acest test.
Consta doar in : iti insereaza putin antibiotic sub piele. Daca se inroseste, esti alergic. Daca nu, nu.

| visatorul78 a răspuns:

Mergi la medic. Alergia este un lucru delicat. Daca se declanseaza alergia la un antibiotic, in faza acuta, inseamna soc anafilactic. Iar socul anafilactic este mortal daca nu intervine un medic in minute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La medic ca te bat, nu asa se fac recomandarile aici.
cand ai facut antibiograma, ai vazut ca ti-au dat mai multe variante, alege pe cea care nu-ti face rau, mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing glumesc desigur ref la bataie, am un nepotzel de varsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eritromicina

| Ionel_Zainea_1988 a răspuns:

Daca sunt alergic la amoxacilina pot lua ampicilina