| scorpyon a întrebat:

Dacă sunt alergică la ampicilină pot să iau amoxicilină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu fara o testare in prealabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești alergică la ampicilină, poți fi alergică la multe altele. Trebuie să mergi la medic pentru un test de toleranță la amoxicilină. NU lua fără să verifici, poți să intri în șoc anafilactic. Ampicilina și amoxicilina fac amândouă parte din grupa penicilinelor, deci poți fi alergică.

| tintareco a răspuns:

Trebuie să te consulte un alergolog.

| Alina2017 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medicul dat de familia. Cand vine vorba de sanatate este bine sa nu iei nimic faca recomandarea medicului