| llleo a întrebat:

Daca sunt dependent de sprayuri nazale, cum ar fi bixtonim, pot sa scap de așa ceva? Gen eu fara bixtonim am nasul înfundat. Fara răceală sau orice altceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar mă mir când văd și alte persoane care sunt în situația asta. Eu așa am fost acum în jur de 5 ani, tot de Bixtonim eram dependent. Și am mers la ORL odată când chiar am pățit să mă trezesc noaptea cu nasul înfundat aproape de tot. Și i-am explicat de lucrurile astea cu înfundatul nasului că se întâmplă indiferent de momentul zilei sau de anotimp, că se înfundă așa ca și cum s-ar umfla ceva în nas, că simt o presiune acolo, că se înfundă uscat, fără muci, că puteam să suflu nasul degeaba, i-am zis și că folosesc Bixtonim de fiecare dată, s-o uitat să vadă și mi-o spus că o să încercăm o chestie. Să-mi cumpăr apă de mare și să-mi dau cât de des pot, chiar și de 10 ori pe zi dacă vreau ca să vedem dacă își revine după un timp sau nu, și în caz că nu se rezolva problema o spus că trebuie să mă cauterizeze sau ceva asemănător (să ardă o venă parcă de acolo care se pare că chiar se umfla de la dependența de substanțele astea din spray). A doua zi mă programase si la altă colegă de-a dânsei să-și dea și ea cu părerea. Am mers și acolo și când s-o uitat n-o zis nimic rău, nici polipi, nici deviație de sept, nimic, și mi-o spus să-i dau să vadă foaia aia pe care-mi scrisese cu o zi înainte cealaltă orl-istă. Dar eu n-am avut-o la mine și atunci vorba o rămas să merg peste ceva timp iar la programare cu foaia. Dar nu am mai avut vreme să merg, eu locuind departe de locul ăla, dar am început să urmez tratamentul cu apa de mare. Se găsește în farmacie, apă de mare pentru adulți am luat. Și am început destul de bine, în prima zi când mi-am dat mi se desfundase nasul într-o măsură mai mare. Și am continuat. Am început în septembrie. Am renunțat perioada aia de tot la Bixtonim. Au fost și momente când se înfunda mai tare și nu se mai desfunda, chiar și nopți știu că am avut când mă chinuiam să adorm cu nasul înfundat. Dar după o vreme, după ce am terminat prima sticluță de apă, nu mi-am mai luat o vreme, 1-2 săptămâni că puteam să respir binișor. După aia am mers și am cumpărat iar. Cel mai bine am avut impresia că prima sticlă mi-o făcut, Quixx parcă. Și pot să-ți zic că în decembrie deja nu mai aveam nimic. De prin noiembrie cred că nu-mi mai dădusem cu apă. Dar în decembrie știu că m-o prins o răceală și iar m-o luat, dar acum erau și mucii de la răceală. Atunci știu că mi-am dat și cu Bixtonim în niște nopți că n-am mai putut, dar de data asta câte un puf și era bine, nu 3-4 și să rămână înfundat ca la stadiul în care am fost înainte.

După ce o trecut și episodul ăsta am continuat o perioadă cu apa de mare și deja în primăvară nu mai aveam nimic.

Acum, la tine s-ar putea să fie și alte cauze, trebuie să mergi să te vadă neapărat un ORL-ist (fără teamă, doar se uită în nas și în gât). Dar sunt șanse să fie același lucru.

Poți să te uiți și la întrebarea asta, văd că au mai răspuns 2 oameni în aceeași situație.

https://www.tpu.ro/......-sa-luati/

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand un consult cu un medic specialist ORL!
Nasul infundat timp indelungat este semn de probleme nazale interne (polipi, etc.) care se pot trata usor si scapi de chimicalele din spray-uri.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi la control, neaparat.

| Balalau95 a răspuns:

Da, asa e, daca tragi pe nas prea mult, devii dependent, si o farmacista mi-a confrimat asta si am patit-o eu insumi

si devine tot mai grav, se formeaza chestii foarte dure, care nu mai sunt dizolvate de spray-ul nazal

pur si simplu nu mai folosi spray nazal, o sa ai nasul infundat ceva vreme (1-2 saptamani tin minte ca m-a tinut pe mine) dar pana la urma trece

| DamarisS91 a răspuns:

Daca ai un fel de obstructie nazala am gasit:
"Obstructia iatrogena (rinita medicamentoasa). Picaturile sau vray-urile care au efect decongestionant (prin vasoconstrictie) pot leza mucoasa ca (tratare a anoxiei pe care o produc. Se produce o congestie de rebound si edemul mucoasei, ceea ce determina o noua utilizare a medicamentului. "
https://www.mediculmeu.com/......nazala.php

Poate fi si de la polipi nazali:
esanatos.com/boli/boli-si-tratamente/polipi-nazali62471.php

Rinita:
https://www.esanatos.com/......e34849.php

Sper sa ajute

| 757474 a răspuns:

Salut, am patit-o si eu acum vreo 4-5 ani exact la fel, nu puteam sa dorm fara ele, până într-o seară cand nu le-am mai găsit ( le-am găsit a 2 a zi in ghiozdan) noapte aceea nu am dormit mai deloc, dar de atunci nu am mai folosit niciodată, si nici pastile nu mai iau aproape deloc

| Flori7779 a răspuns:

Am fost plecată din țara și mi-am luat cu mine 4 sticluțe de picături Bixtonim, nu mi-au ajuns pe toată perioada cât am fost placată, am încercat 3 tipuri diferite de picături pentru ca acolo nu exista Bixtonim, dar nu și-au făcut efectul deloc. Primele zile au fost nașpa, mai ales noaptea. Ușor, usor am început sa respir mai bine și sa nu mai simt nevoia sa îmi pun picături.

| Flori7779 a răspuns:

Am fost plecată din țara și mi-am luat 4 sticluțe de picături Bixtonim cu mine, nu mi-au ajuns pe toată perioada cât am stat așa ca am încercat 3 tipuri diferite de picături pentru ca acolo nu exista Bixtonim, dar nu au avut efect deloc. Primele zile au fost nașpa, mai ales noaptea. Ușor, ușor respir mai bine și nu mai simt nevoia sa îmi pun picături. Menționez ca înainte îmi puneam din ora in ora.