| IrinaAndreea a întrebat:

Daca sunt din orasul X, unde am medic de familie, dar locuiesc in orasul Y, unde nu am viza de flotant, dar sunt studenta (acum fiind vacanta nu prea sunt doamnele de la cabinetul studentesc), unde ma pot adresa pentru un consult? Ma refer pentru a primi un eventual tratament redus sau ceva gen. Problema e cea enuntata la intrebarea mea anterioara...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca te afli in orasul unde functioneaza facultatea, la centrul medical studentesc la care te-ai inscris in anul I. Orice asemenea centru medical are asigurata permanenta chiar daca este vacanta studenteasca( sunt cel putin 2 medici acolo care nu pleaca simultan in concediu )

Daca te afli in alt oras, altul decat localitatea de domiciliu sau localitatea in care studiezi, va trebui sa apelezi la servicii medicale contra cost.

| IrinaAndreea explică (pentru alessia5158):

Sunt in orasul cu facultatea...Anul trecut am fost prin august pentru o adeverinta si batea vantul, dar cred ca o sa incerc si acum sa vad daca o fi cineva. Multumesc! happy

2 răspunsuri:
| iulia_7948 a răspuns:

Mergi la facultate si ceri adeverinta pentru medicul de familie si iti alegi unul in orasul unde studiezi. te duci cu adeverinta la medicul ales si mai departe se ocupa ei.