| iwaks a întrebat:

Daca te ineci si iti pierzi contiinta si intri in moarte clinica, in cat timp trebuie sa ajungi la spital ca sa ai sanse sa supravietuiesti? Si cate sanse sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La 3 minute de cand nu mai poti sa respiri incep sa moara celulele sistemului nervos. In 10 minute esti deja leguma pentru tot restul vietii.

| AdelinaC a răspuns:

Ca sa supravietuiesti in maxim 10 minute, ca sa ramai fara sechele, in maxim 3 minute.
Atunci cand te ineci(in apa de mare, lac, rau sau pur si simplu cu un bol alimentar) intrii in stop cardio-respirator.Incepand cu acest moment, creierul nu mai primeste sange oxigenat, deci tesutul sau incepe sa moara=>mor din neuroni. Daca se intervine rapid cu resuscitarea(