| anonim_4396 a întrebat:

Daca te masturbezi poti creste riscul aparitiei cancerului de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diferitele infectii genitale sunt considerate factori de risc pentru cancerul de col. Asa ca daca nu te speli cu mare atentie pe maini si pe organele genitale inainte si dupa masturbare, daca nu ai mereu unghiile foarte scurt taiate (ca sa nu ai microbi pe sub ele) sau daca folosesti obiecte incomplet dezinfectate, poti sa capeti infectii care vor actiona ca factori favorizanti. In plus, daca obisnuiesti sa introduci obiecte in vagin si ai sub 18 ani, iti poti traumatiza (minor si repetat) colul uterin, ceea ce poate creste riscul de cancer.

| machupicchu a răspuns:

Nu vei contracta nici o boala venerica daca respecti igiena necesara, dar poti capata in timp probleme psihice... depinde cat si cum practici aceasta de nepracticat masturbare. Totodata poti sa ajungi la a nu mai putea avea orgasm intr-un act sexual normal, deci sa ai pe viitor probleme familiare.
Mare atentie...

| buybooks a răspuns:

NU!
E o tampenie raspandita prin popor din gura un gura. Masturbarea n-are nimic de-a face nu NICI o boala.
(atentie totusi la igiena)

| DodoKan a răspuns:

Nu are nici o legatura. Trebuie sa fi atenta la igiena.