| iLov3pitik1 a întrebat:

Dansul ajuta la slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Doresti sa slabesti, dar nu iti place sa faci jogging sau exercitii fizice? Noi avem solutia salvatoare..acum poti sa slabesti si sa iti remodelezi silueta prin mirajul dansului. Nu trebuie sa stii sa dansezi ca un profesionist, ci sa exersezi zilnic cateva ore de dans pe zi si in doar o luna de zile, rezultatele se vor vedea.

Musculatura se va tonifia, iar celulita va ramane doar o amintire...si asta datorita faptului ca prin dans circulatia sangelui este pusa in miscare. Dansul poate fi practicat de toate varstele, deoarece nu necesita un efort extraordinar, asa cum se intampla, spre exemplu-intr-o sala de fitness. Vrei sa stii cate calorii poti arde intr-o ora de dans practicata zilnic? Aproximativ 400-500 de calorii!

Cum actioneaza dansul asupra organismului?
- muschii picioarelor se vor tonifia;
- burtica va fi data jos;
- inima va fi mult mai sanatoasa;
- stimuleaza mentalul.

Practicand dansul pe termen lung, veti avea o silueta de invidiat si o sanatate de fier. Ce trebuie sa faci inainte de a te apuca de dans?
Incalzirea e cea mai importanta etapa. daca nu vrei sa faci vreo ruptura de muschi.
Ritmul- incepe cu un ritm usor, dupa care, treptat vei dansa din ce in ce mai ritmat.
Pauza. Nu uita ca, pauza este extrem de necesara (ca sa nu obosesti prea repede).

Danseaza si vei fi mult mai frumoasa si mai sanatoasa in fiecare zi!

Dansul este o forma de exercitiu fizic fantastic. Nu numai că majoreaza rata metabolismuui prin mişcare, dar, de asemenea, înăspreşte si tonifica grupuri majore musculare ale corpului. În pasi de dans se poate arde mai multe calorii ca si prin mersul pe jos, inotul sau mersul pe bicicletă. O sesiune de o jumătate de oră de dans susţinut poate arde o mulţime de calorii.

Dansul ajută la flexibilitate, echilibru, postură şi coordonare şi se crede că ar putea ajuta pentru a reduce riscul de osteoporoză. Deci, în loc de a cumpara echipamente de gimnastică scumpe si haine de antrenament şi ocupa o mulţime de spaţiu în casa ta, investeaste în unele lecţii de dans. Dansul este ieftin şi convenabil.

Cel mai eficient dans este dansul din buric. Este un dans sexy care vă ajută să scapati de sute de calorii. Dansul oriental poate arde 250-300 de calorii pe oră.

Beneficiile dansului oriental:
•Izoleaza părţi ale corpului ajutând la tonifierea unor grupuri specifice de muschi
•Dacă este energic, este un exercitiu cardio foarte puternic
•Acesta întăreşte muşchii abdominali; prin urmare, te ajuta la a avea o pozitie mai buna si pentru a avea un abdomen superb
•Este destul de distractiv in rutina de zi cu zi, fata de alte sporturi
•Oricine il poate practica, indiferent de mărimea corpului sau capacitatea de dans
•Acesta este mare atu pentru femeile carora le place sa danseze
•Este un dans foarte feminin care te va face sa te simti feminina si fericita cu corpul tău, aşa că ajută la construirea unei imagini pozitive despre propriul corp.
• Dansul din buric aduce, pe langa o anumita gratie in miscari, si scaderea in greutate prin consumul a 300 kcal/ora, estimarea depinzand, bineinteles, de intensitatea miscarilor.
• Popularul dans latino salsa are un efect pozitiv asupra pierderii in greutate, arzand pana la 600 kcal/ora (estimare ce variaza in functie de miscari). In plus, este benefic pentru cresterea rezistentei organismului, eliminarea toxinelor si reducerea tensiunii.
• Miscarile complicate ale break dance-ului, care parca sfideaza legile gravitatiei, ajuta la o buna coordonare a creierului cu trupul, la imbunatatirea memoriei si la cladirea unei vointe de fier.
• Dansul de societate ajuta la mentinerea unei bune conditii fizice, a sistemului circulator, la mentinerea fermitatii musculare; este benefic pentru slabit si pentru reducerea stresului, precum si pentru viata ta sociala.
• Valsul are beneficii asupra sistemului nervos si reduce stresul, oferindu-ti o stare de liniste si armonie.
• Rockul te ajuta sa-ti coordonezi mai bine miscarile, sa respiri mai usor si sa-ti imbunatatesti capacitatea de memorare. In plus, ai toate sansele sa-ti recapeti silueta si sa scapi de celulita, caci iti pui la munca muschii picioarelor, abdomenului si feselor.
• Daca vrei sa obtii o tinuta a corpului confortabila si lejera, tangoul este cel mai potrivit. Acest dans este, de fapt, un mers elegant, unde bustul este tinut foarte drept si corpul se misca unduit si ritmat.

Orice fel de dans poate fi un bun exercitiu prenatal prin intarirea musculaturii abdominale si pelvice.
30-45 de minute de dans sunt suficiente pentru a arde calorii si a reduce depozitele de grasime de pe abdomen.
Dansul imbunatateste flexibilitatea corpului care, la randul sau, sporeste sansele de reducere a depozitelor de grasime din diferite parti ale corpului.

Deci, DA, dansul ajuta la pierderea in greutate. Nu mai sta pe ganduri si da muzica tare si danseaza pentru tine, pentru cei din jur si, de ce nu, pentru corpul tau. Dansand, nu numai ca vei arde calorii, dar iti vei intari muschii, ceea ce este de asemenea crucial pentru un look spectaculos.

13 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Normal, orice tip de miscare ajuta la slabit
Bine, ca daca dansezi juma' de ora si bagi repede o shaorma (ca miscarea face pofta de mancare) o sa slabesti cand mi-oi vedea eu ceafa laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, tonifică corpul, îl face să arate super!

| h3r a răspuns:

Bineinteles.

| aneliram a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| DSabb a răspuns:

Da ajuta mult

| Future1234 a răspuns:

Sigur ca da!
E foarte bine sa dansezi.:inscrie'te la un curs de danslove struck

| myelys a răspuns:

Da, in special cele in care trebuie sa dai mult din solduri si cele care sunt pe un ritm rapid. Un exemplu ar fi... dansul oriental. Bafta!

| roxyroy a răspuns:

Da eu dansez regaeeton dar trebuie sa te misti continuu pe dans si sa bei apa din cand in cand fiindca ti se usucă gâtul. Încearcă succes

| David97tpu a răspuns:

Foarte mult
poti sa te inscrii intr-un club de dans

| DianaBia a răspuns:

Da, da si da...Eu mananc multe dulciuri si ca sa-mi mentin silueta dansez...dar daca vrei sa slabesti trebuie sa faci mult sport, si sa reduci din alimente.

| 22cool22 a răspuns:

Da(lol)