| BaiatulElita a întrebat:

Dar ce poti face atunci când bullying ul este într-una pe urmele tale și nu scapi de el? La scoala foarte multi colegi dau bully și nu stiu ce sa fac. Pana la urma și eu sunt copil și nu pot sa îndur tot. Oare ei nu gândesc așa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 2Fear a răspuns:

Salut, în primul rând discută cu ai tăi această problemă, și ignoră-i, are cel mai sigur efect! Ei nu sunt educați, sau isteți ca tine! Succes.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu parintii tai sa vina la scoala sa faca plangere si asa vor trebuii sa ia masuri, daca tu te-ai plans deja dirigintei si nu s-a intamplat nimic pana acum.
Cand parintii celui care a fost abuzat si parintii celui care abuzeaza sunt chemati la scoala, se intampla ceva bun, ca se duc acasa si-si educa copii fie cu pedepsa fie cu cureaua.

| Lioana a răspuns:

Da. Asa e. In scoli e plin de copii prost educati si rai si se molipsesc unii de la altii. Rautatea se transmite foarte usor.
Ai grija sa nu te molipsesti si tu! Ignora-i si stai departe de ei.

| cfrtobias a răspuns:

Chiar crezi ca asa merge? happy poate o avertizare verbala

| IceRope a răspuns (pentru cfrtobias):

În ziua de azi, când majoritatea crede că totul îi este permis, nu există altă cale. Bulișorii trebuie să fie intimidați la rândul lor, altfel rezultatul este zero. N-ar strica niște corecții fizice nici părinților lor. Prea se cred toți dumnezei pe pământ. Bineînțeles, trebuie să fii în stare să îți asumi acțiuni de genul ăsta. Adică, să fii bărbat și tată adevărat, nu cârpă de șters pe jos. În caz contrar, copilul nu va trece prin viață decât cu capul plecat, mereu timorat. Iar aia nu e viață.winking