| puricel a întrebat:

Dati-mi si mie sfaturi cum sa dam burtica jos thinking
si care poate fii cel mai scurt timp frustrated
DoOh! frustrated
Multumesc!love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Boniboon a răspuns:

Alearga zilnic cel putin 30 de minute, sari coarda, cat mai des, se vor vedea rezultatele.Succes!

| Zero a răspuns:

Purcel tongue paithinking sa nu incerci prin infometare,
Ai nevoie de 5 mese pe zi,
Mic dejun, pranz, cina si intre acestea cate o masahappy
intre mese nu ai voie decat iaurturi, fructe, si legume happy
iar la mesele principale ceva usorhappy fiert sau copt sau fripthappy
fara prajeli, ulei sau grasimihappy
apukate de zlabit in 2 luni dai 15-20 kgtongue

| Bibu_2231 a răspuns:

DA-TI JOS BURTA IN 28 ZILE
June 15th, 2009 | Author: Bursuc Adrian

Constructia masei musculare si arderea grasimilor corporale, cere timp, totusi avem vesti imbucuratoare la adresa celor care doresc sa-si arda mai repede grasimile corporale, devansandu-si putin graficul arderii acestor grasimi, deoarece in ceea ce urmeaza ne vom confrunta cu mai putini factori, ca de regula. Nu dorim in cele ce urmeaza sa va prescriem o anumita dieta, prin care sa va promitem marea cu sarea. Daca esti intr-adevar foarte gras, avand o burta care-ti permite sa-ti vezi partile intime ale corpului doar cu ajutorul oglinzii, ori sa-ti vezi doar degetele de la picioare, atunci sanu crezi ca in decurs de 4 saptamani poti realiza adevarate minuni, algoritmul pe care-l prezentam in cele ce urmeaza il vei putea aplica mai multa vreme, nu neaparat doar 28 de zile si, in final vei pierde atatea grasimi corporale, cate ti-ai propus ! Materialul nostru se dareseaza celor care au doar burtica, mai precis, acelora carora grasimile din zona abdominala, le camufleaza muschii.

Pierderea efectiva a nedoritelor kilograme, in plus, se va face, in mod diferit, de la persoana, la persoana. In acest scurt rastimp, pierderea de masa corporala se poate situa, in medie, intre 4.5 si 11 kilograme, totul depinzand de masa corporala cu care cineva porneste in aceasta cruciada. Pare mult, pare putin ? Cu toate acestea, urmand programul pe care vi-l recomandam puteti pierde mult mai multe kilograme decat v-ati putea inchipui. Nu de putine ori ati citit, ati auzit, ori chiar vazut cu ochii vostri persoane care in urma unor diete extrem de severe, efectuand si multe antrenamente cardiovasculare au dat jos mai multe grsimi decat altii care au facut liposuctie. Dar pentru asemenea performante ori trebuie sa te implici total, ori sa-ti vezi de drum.

Inca de la inceput, trebuie sa fii constient ca timp de 28 de zile vei fi supus unui regim de privatiuni, dar mai ales va trebui sa pui serios osul la treaba. Patru saptamani, reprezinta un interval de timp suficient de mare, incat sa obtii schimbari fundamentale in ceea ce priveste noul look, cu conditia, sa faci tot ce trebuie.

Daca gandesti ca din punctul de vedere al mentalitatii tale nu vei reusi sa reduci aportul de carbohidrati din dieta ta, ori sa renunti la tentantele produse de tip fast-food si, in plus, nu vei consacra zilnic, cate 2 ore antrenamentelor cardio, atunci iti sugeram ca acest program nu ti se adreseaza.

Ai dori sa-ti dai jos burta, ai face totul pentru asta, chiar ceea ce la prima vedere ti s-ar parea imposibil. Atunci, in acest caz esti binevenit in randul nostru. Cei mai multi supraponderali, nemaivorbind de persoanele obeze, doresc sa devina mai ‘uscati’, dar nu ar dori sa patimeasca si nici sa transpirepentru a-si da jos kilogramele dorite. Ar dori sa gaseasca intr-un sertaras o pilula miraculoasa, sa o inghita, ori vreun aparat de acela, mult mediatizat la teleshoping, sa-l incinga pe abdomen si dupa vreo 10 minutede zbarnaieli, sa ajunga la … destinatie, avand kilograme mai putine.

Avand in vedere aceasta stare de fapt, pastilele minune cu compozitie exotic-fantezista au o mare trecere la populatie si in plus, lor le putem multumi pe de alta parte ca marea majoritate a semenilor nostri nu fac suficienta miscare, supraponderabilitatea si obezitatea avand o adevarta extensie de masa in randul tuturor categoriilor de varsta.

Esentialul in ceea ce priveste programul nostru il reprezinta modul de abordare al arderii grasimilor corporale.

Vointa reprezinta factorul dinamic al actiunii de ardere al grasimii.

Daca esti inzestrat cu o vointa de fier vei trece cu o relativa usurinta peste privatiunile alimentare si vei efectua volumul considerabil de exercitii fizice necesar atingerii scopului propus.

Daca nu ai mai efectuat nici un program de ardere a grasimilor corporale atunci te instiintam ca vor exista momente in care vei dori sa dai bir cu fugitii, iti va veni sa pui mana pe telefon si sa-ti comanzi o pizza mare ori vei avea dimineti in care nu te vei putea dezlipi de pat, in loc sa-ti efectuezi primul antrenament cardio pe ziua respectiva.

Dar daca scopul final il vei avea clar, in permanneta in fata ochilor, acela de a-ti da burta la obiecte pierdute, atunci vei avea suficienta vointa sa treci peste obstacole de genul celor adineauri amintite, chiard aca timpul ti se va parea … o eternitate, in fond, nefiind vorba decat de 28 de zile.

Pentru a eficientiza arderea grasimilor, sunt de mare ajutor suplimentele nutritive, care transforma grasimea in energie. Energia daca este consumata la sala, alergare, etc. , efectele se vor vedea cu siguranta. Exemple : L-Carnitine plus (contine L-Carnitina, aminoacidul ce transforma grasimea in energie, Cromium pentru scaderea poftei de dulce, Iod pentru reglarea glandei tiroide), Burn FX (Este o super formula efervescenta de ardere a grasimilor si agent de îmbunatatire a concentrarii. Nu contine efedrina, dar totusi actioneaza ca un agent termogenic, datorita ingredientelor active din compozitie) , Hydroxicut (Hydroxycut Hardcore este cel mai bun arzator de grasimi de pe piata la ora aceasta, reprezentând solutia extrema de ardere a grasimilor, în cel mai scurt timp si cu eficienta maxima.)
etc. Aceste produse le gasiti in Iulius Mall, et 1 Zona Sport) Viziteaza site-ul www.bodylinemall.ro

O DIETA SIMPLA SI EFICIENTA, HIPOCALORICA, SARACA IN CARBOHIDRATI

Mai mult ca sigur, cunosti care sunt alimentele indicate pentru a pierde din excesul ponderal. In primul rand, nivelul carbohidratilor, in aportul alimentar trebuie sa fie cat mai scazut. Cu exceptia catorva legume, vei consuma o cantitate mica de carbohidrati la micul dejun si dupa efectuarea antrenamentelor. Trebuie evitate junk-food-urile, de asemenea, meniurile de tip fast food, zaharurile, indifferent ca este vorba de bomboane, produse de patisserie si gogoserie, mancarurile care abunda in grasimi, precum pizza, ca de altfel si altele, precum painea alba, iaurturile, ketchup-urile, maioneza, salata de peste cu maioneza, untul, margarina, apoi ingredientele pentru cafea, bauturile carbogazoase, pastele fainoase, torturile, speghetele cu sosuri si inghetata. Alimentele amintite contin fructoza si lactoza – carbohidrati de care nu are nevoie organismul, cu precadere atunci cand ti-ai propus sa arzi cat mai mukte grasimi. Legumele proaspete, verzi, precum brocoli, salata verde, spanacul iti vor fi de un real sprijin. Nu fa restirictii la apa ! Bea zilnic cate 3,5 litri de apa. Trebuie sa consumi mai putine calorii decat arzi. Rezultatele vin in timp. Si inca in ce timp : 28 de zile !

ESTE ADMISA TRISAREA DIETEI ALIMENTARE ?

In dietele hipercalorice derulate pe perioade lungi, de regula, ne confruntam cu un neajuns: scaderea ratei metabolice. Ajungandu-se la incetinirea metabolismului, arderea grasimilor este compromisa. De aceea, este necesara implementarea unor zile de refacere energetica, cu alte cuvinte, de majorare a aportului caloric fata de zilele obisnuite ale dietei, cu 15-20%. Aceasta zi de trisare a dietei o vom implementa in intervalul de timp, situat intre a 7-a si a 10-a zi a dietei. Aceste zile de trisare au scopul lor bine definit. Am amintit de accelerarea ratei metabolice, in primul rand. Apoi, printr-un aport caloric marit stimulam secretia unor hormonicare au un rol hotaratorin arderea grasimilor. Dar avand in vedre ca programul nostru este scurt, nu ar trebui sa ne confruntam cu incetinirea metabolismului.

EXERCITIILE CARDIO TOPESC GRASIMILE

Despre exercitiile cardio am discutat in ultimul nostru articol, dar va vom aminti cateva lucruri care ar trebui sa le stiti.

In abordarea corecta a acestui gen de exercitii trebuie sa tinem cont de cateva reguli, general valabile, pe care o sa vi le precizam in cele ce urmeaza. Metabolismul inseamna toate schimarile care au loc in corpul uman. Se vorbeste adesesa despre rata metabolismului bazal. Metabolismul bazal este masurat in conditii bazale, de repaus, post alimentar, temperatura confortabila, fara efort fizic intens si eliminand toti factorii psihici si fizici care produc excitatie. Este foarte important ca cei care vor sa slabesca sa constientizeze faptul ca efortul fizic este un ajutor esential. Alti factori importanti sint marimea si compozitia corpului. Un corp mai mare inseamna mai multe celulecare trebuie sa fie mentinute in functiune, ceea ce presupune mai multa energie. pe de alta parte, pentru a misca un corp mai greu, e nevoie de implicarea mai multor fibre musculare, deci mai multa energie consumata.

Compozitia corpului este de asemenea un factor important, deoarece tesutul muscular este un tesut metabolic foarte activ, aici avand loc mare parte din arderi, in timp ce tesutul adipos este un tesut aproape inert din punct de vedere metabolic. Iata deci cum un corp musculos va arde mai multe grasimi in timpul efortului fizic, decat unul cu masa musculara redusa.

Exercitiile de tip aerobicau avantajul de a consuma un numar mai mare de calorii, creste randamentul intrebuintarii oxigenului in organism, iar in final determina o scadere a greutatii corporale. Acest fapt denotaurmatorul aspect : organismul consuma deopotriva atat grasimile, cat si musculatura pentru a-si reduce masa. Ca urmare, pe langa grasimile corporale, exercitiile aerobice ne devoreaza si musculatura cladita cu atata truda. Partea, oarecum pozitiva a exercitiilor aerobice este aceea ca ne scapa de grasimile aflate pe partea superioara a atrunchiului.

In cele ce urmeaza va vom prezenta un program cardio :

- saptamana 1 : 30 minute exercitii cardio inainte de amiaza si 30 de minute dupa amiaza ;

- saptamana 2 : 40 minute exercitii cardio inainte de amiaza si 40 de minute dupa amiaza ;

- saptamana 3 : 50 minute exercitii cardio inainte de amiaza si 50 de minute dupa amiaza ;

- saptamana 4 : 60 minute exercitii cardio inainte de amiaza si 60 de minute dupa amiaza .

Deci, cei trei factori care asigura succesul in lupta cu grasimile sunt: regimul alimentar rational, hipocaloric, efectuarea exercitiilor fizice si intrebuintarea unor suplimente alimentare care sa stimuleze rata metabolismului bazal si arderea grasimilor.

In rest multa vointa !