| bia_3294 a întrebat:

DAU FUNDA!
Ce greutate ar trebui sa am la: 15 ani, 1, 59m inaltime, constitutie normala (sunt fata, daca asta ar conta)? Pe site-urile care calculeaza greutatea corespunzatoare varstei s. a. m. d. nu iti pot da rezultate decat daca ai peste 18 ani (n. a.), asa ca va intreb pe voi (puteti da link-uri care calculeaza, dar VERIFICATI DACA SE APLICA SI DACA AI SUB 18 ANI!). Va rog dati cat mai multe raspunsuri (serioase!)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Graphee a răspuns:

Http://www.calcule.ro/......a-imc.aspx

Numai bine.

5 răspunsuri:
| Deliciouscupcake a răspuns:

Cred ca la varsta ta ar trebuie sa ai vreo 50 de kg.Eu am 14 si am 48 kg si inca mai vreau sa slabesc.

| Sellena_4766 a răspuns:

Ar trebui sa ai 49 de kg.

| mihaelairina a răspuns:

Ar trebui sa ai cu 10 kg mai putin ca inaltimea.Adica 50 sau mai putin.

| PinkPanther a răspuns:

Conteaza sexul la calculele astea, in general barbatii trebuie sa cantareasca mai mult. Nu cred ca gasesti, la 15 ani nu ai terminat de crescut si mai trebuie sa te dezvolti, si fiecare organism se dezvolta in ritmul lui, de aceea nu cred ca o sa gasesti.

| tuGatita a răspuns:

Eu am aproape 18 ani si nu stiu daca am 50 kg.si am cam 1.67. la 15 ani aveam cam 40. cred ca 40-45 ar trebui sa ai. dar nu conteaza deocamdata ca mai ai de crescut