| BiiBiis a întrebat:

De 2-3 zile mi se tot usuca buzele si gura, dar nu stiu de ce sad ce credeti ca e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MissD a răspuns:

Bea multa apa si pentru buze iti recomand sa te dai seara cu crema de galbenele care e foarte grasa si iti va hidrata imediat buzele. e ieftina o gasesti la plafar cu cca 5 lei

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Consuma mai multe lichide si foloseste o crema hidratanta pentru buze.

| Silvia a răspuns:

Probabil consumi prea putine lichide si corpul ti se deshidrateazastraight face.
Incearca sa consumi mai multe lichide, cel putin 2 litrii de apa pe zi.
Daca esti fata, eu iti recomand sa folosesti un strugurel.big grin

| MissD a răspuns:

Multumesc pentru fundita!:*

| Kidu a răspuns:

Probabil de la vant, insuficienta de apa.
Bea multe lichide si poti folosi si un strugurel incolor pentru buze chiar daca esti baiat.

| andraaa12 a răspuns:

Incearca crema de galbenele(se gaseste la farmacie) si bea mai multa apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saruta. te!laughing Consuma mai multe lichidehee hee, ceaiuri din asteahappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te hidratezi destul. sa bei multa apa, si nu 2 l deodata, asa cate putin, incat pe zi sa bei cel putin 2l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Lipsa hidratării necesare, o afecțiune sau ceva pe sistem nervos.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai buzele uscate date cu unt, isi revin imediat. Eu dupa o vizita la stomatolog m-am ales cu niste buze super uscate si deshidratate dar dupa cateva minute cu unt pe bue si'au revenit.

| Kaba_Adrian_1997_vzsh a răspuns:

AIURERII! @BiiBiis, probabil ca tu ai mancat de la un timp numai dulce si acel zahar ti-a crescut glicemia (asta inseamna sa ti se faca sete, deoarece in organism se afla zahar si trebuie cumva eliminata, de aia simti ca tot trebuie sa bei, sa bei...) asa fac si eu acum. Iti recomand ca pe cand mai ai astfel de sindrome, sa bei cat mai multa apa.apa plata, minerala, ceaiuri, lichide, in afara de sucuri (chiar si neacidulate, tot zahar este), bauturi alcoolice si alte minunatii in afara de apa (plata, minerala, sau sifon). Iti recomand sa nu vorbesti prea mult, deoarece si asta iti cauzeaza setea, incearca cumva sa produci saliva incat sa numai tot bei apa. Sper ca te-am putut ajuta, asta e din propria experienta!