| GulDan a întrebat:

De 2 luni, e un pic umflat la ligamente, mai sus de tibie. si daca incep sa alerg apare durerea...
Am facut radiografie..doar niste unguienturi si nimic mai mult.
Daca e gravsad? ca nu trece de nici o culoare. si mi-a recomandat si radiologie ( CT) dar acum ceva timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cum adica unguenturi? Un RMN este indicat pentru explorarea articulatiei. Ar fi bine sa te adresezi unui medic reumatolog cu rezultatul investigatiei.
http://www.i-medic.ro/analize/rezonanta-magnetica-nucleara

| SilverF8ith a răspuns:

Buna asemenea problema am avut si eu sa rezvolat putin mai greu...
Fa o scurta pauza de la alergat 2 sapt - 1 luna, utilizeaza unguentele prescrise de medic si cand mai mergi la alergat este foarte importanta incaltamintea (talpa de spuma flexibila) si nu alerga pe beton sau asfalt, cauta pistele de alergare din jurul stadioanelor.
Bafta!

| SilverF8ith a răspuns:

*App la mine a aparut problema alergam in jurul terenului de sport din curtea scoli si din cauza solului dur solicitam mult zona aceea in timpul alergatului.

| GulDan explică (pentru SilverF8ith):

Asa si la mine ma dureau picoarele putin sti faza aia cand te mai dor din cand in cand dar eu nu am luat pauza am fortat si am crezut ca e durere normala pana l-am solicitat si a 2 a zi abia mai puteam alerga chiar schiopatam cand mergeam.