| Doru_Vasile_1988 a întrebat:

De 2 zile mamei mele incep sa i se sparga vase de sange la ochiul stang si spune ca o doare tamlpa, am citit pe internet ca poate fii de la mai multe cauze da nu stiu ce sa cred... ce remediu ar fi si ce ar fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa se duca la medic. Presiune intraoculară mare. Daca mai sta asa poate orbi. Ia-o de manuta si du-te cu ea la oftalmolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la OFTALMOLOGIE, posibil a fie presiune interoculara sau chiar glaucom!
In primele zile de poate cu tratament tine sub control, iar daca este glaucom si ajunge prea tarziu, ori nu mai poate fii operat ori poate sa piarda ochiul.
Nu este de glumit, urgent la urgenta!

| tickey a răspuns:

Din ce descrii tu, o cauza imediata ar fi presiunea interoculara mare. Recomandarea e sa se duca la medicul ORL pentru mai multe investigatii. Nu trebuie sa mai astepte, chestile de genu asta pot degenera in ceva mai rau cu efecte mai urate.

| Doru_Vasile_1988 explică:

A cumparat tarosin si cand i se mai sparge sa isi puna o picatura de visine classic.Asa a spus farmacista

| darrio2007 a răspuns (pentru Doru_Vasile_1988):

Farmacista nu are calificarea unui medic oftalmolog. Joaca-te cu sanatatea ei, baiete.