| Lustra a întrebat:

De aproximatic 4-5 zile am observat ca imi cade parul foarte usor, trec mana prin el si iau cate 2-4 fire de par.Nu stiu daca asa a fost din tot deauna si eu am observat asta abia acum 4 zile dar totusi.Sunt baiat, parul e lung si trece putin de ureche si nu folosesc gel, fixativ etc.

1.Ce pot face sa nu imi mai cada parul?
2.Firele de par cazute, vor creste la loc intr-un timp foarte scurt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Este normal sa cada 100 de fire de par pe zi. Dar totusi, e bine sa avem grija de cel care se afla pe cap.
Te sfatuiesc sa folosesti ulei de ricin sau exista un tratament de par foarte bun cu ginseng pe baza de fiole, se gaseste la farmacie.
Uite asa arata:
https://www.google.ro/......ps?/search

Acestea se aplica pe par dupa spalare si se lasa sa actioneze putin. Iti pui din asta pe par dupa fiecare spalare, dar nu pe toata!
Sunt foarte bune! Multa lume foloseste si e multumita de ele!
Plus ca si alimentatia e importanta, incearca sa mananci fructe mai des!
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E normal sa cada, parul se regenereaza.Ca sa creasca altul trebuie sa mai cada si celelalte fire, iar daca ai parul lung cu atat mai mult se intampla asta.E motiv de ingrijorare daca te trezesti cu pumni intregi de par, peste 100 pe zi.Parul creste 1 cm pe luna, daca te uiti atent nu toate firele de par sunt de aceeasi lungime, asta e procesul natural, firele de par cad ca sa lase loc sa creasca altele sanatoase.

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa cada parul in anumite perioade ale anului.
Sub 100 de fire pe zi este ceva normal.