| SerAdr a întrebat:

De aproximativ 6 saptamani tusesc.
In primele 5 saptamani am tusit rar, de 5-6 ori pe zi, seara deobicei.De 1 saptamana, tusesc mai des, nu imi curge nasul, nu stranut, doar tusesc, sunt ragusit, iar in primele 4 zile ale saptamanii ma durea pieptul cand ma miscam brusc, ceea ce nu mi s-a mai intamplat. Uneori, foarte rar, maxim 1 data pe zi, simt parca ceva pulsatii in spate la plamani, o singura data, si imi trece.
Am 15 ani, nu fumez, nu sunt alcoolic.
Am mai multe ipoteze, cum ar fi ca problemele apar de la intrarea in adolescenta, sau de la stilul sedentar de viata pe care-l duc(teme multe, stat pe scaun), de la alimentatie, sa fie o raceala? Vreau raspunsuri, fara unele de tipul: "Du-te la doctor" pentru ca vreau ceva util, la medic pot merge abia marti, dar vreau sa stiu daca e ceva grav, daca ati mai avut...etc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DavidDa a răspuns:

Nu poate fi ceva atat de grav. Ai mucus pe tevile plamanilor ceea ce te face sa tusesti si sa te doara atunci cand faci asta. happy Asta de obicei se intampla la copii mici 5-6 ani si se trateaza cu sirop happy Ai sa vezi ca e totul ok happy Medicul iti va spune acelasi lucru si iti va recomanda niste medicamente banale. Printre care si un sirop (nu-i stiu numele dar in fine). Sper sa fii sanatos happy