| Florazul15 a întrebat:

De azi dimineață mă doare destul de rău în partea dreaptă a abdomenului. Problema este când am strănutat am simtit o durere puternică în partea dreaptă ca un junghi și îmi este teamă să nu mi se fi rupt ceva în interior. De la ce poate să fie acea durere? Este prima dată când mi se întâmplă să mă doară atât de tare abdomenul când strănut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi apendicita, dar si de la mancare sau alte probleme interne.
Sa te consulte urgent un medic!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai nimic drăguțo te ai fortat cand ai stranutat, o sa treaca stai in pat la caldurică

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu s-a rupt nimic.

| Anonimboy111 a răspuns:

Depinde, sunt multe posibilitati, apendicita te doare constant daca e durerea mai in jos deci nu cred ca este asta, du te la un doctor si te va ajuta, aici pe TPU slabe sanse sa aflii ce ai patit

| Anonimboy111 a răspuns (pentru Anonimboy111):

Vad ca ai si multe intrebari despre durere etc, te sperii prea mult, fi mai calma/calm deoarece nu ti se intampla nimic, te duci la doctor si rezolvi, toata lumea se mai loveste, are dureri etc, nimic nu i perfect nu te mai speria, deoarece vei dezvolta o trauma si o sa ti fie frica de orice in caz de nu ai deja

| Anna120220 a răspuns:

Buna!
Gandeste-te daca ai mancat ceva zilele astea sau daca ai facut altceva de la care sa ai starea asta, e foarte important.
Ca un posibil diagnostic, s-ar putea sa fie vorba de apendicita sau o toxiinfectie, iti las mai jos un link:
https://www.catena.ro/......si-remedii

Daca durerea persista si te simti la fel de rau, programeaza-te cat mai repede posibil la medicul tau pentru un consult. Chiar daca e vorba de o "banala" toxiinfectie alimentara, de exemplu, totusi merita sa te duci, pentru linistea ta si pentru a evita eventualele complicatii.
Multa sanatate iti doresc si toate cele bune, sper ca te-a ajutat raspunsul!