| xFaith a întrebat:

De cand ma spal pe dinti cu sare si cu bicarbonat de sodiu, gingiile sunt din ce in ce mai sensibile. care ar fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil faci exces, ceea ce-ti afecteaza smaltul si gingiile. Nu ar trebui sa te speli mai des de o data pe saptamana cu una dintre eel. De exemplu, vinerea asta cu bicarbonat, apoi toata saptamana cu pasta obisnuita, vinerea viitoare cu sare, iar pasta, vinerea urmatoare iar bicarbonat, etc.

4 răspunsuri:
| Anddrea a răspuns:

Te speli prea des. Si mie mi se intampla asta. Bicarbonatul este bun dar nu in exces. Fa o pauza si dupa aceea incearca sa te speli si cu bicarbonat sau sare o data la 2-3 zile sa nu`ti faca probleme. De preferat ar fi sa alegi, ori sare ori bicarbonat (eu as alege bicarbonatul).

| Tania a răspuns:

S-a inventat pasta de dinti.

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Fii atenta ca bicarbonatul ataca smaltul dintilor si o sa ai mult de suferit.Nu trebuie sa-l folosesti mai des deca 1 data la 1-2 saptamani.Si uite o reteta buna daca vrei sa ti se albeasca dintii.
E incercata si chiar are rezultate.

http://www.evenimentul.ro/articol/incercati-cura-cu-ulei.html

| Deniisze a răspuns:

Cu sare si cu bicarbonat de sodiu iti speli cavitatea bucala. Eu stiu de la mama ca trebuia sa se spele cu sare si bicarbonat in gura pana isi dadea sangele la gingii deoarece le avea foarte albe... happy