| ramonatm17 a întrebat:

De cateva saptamani vorbesc cu un baiat si ne simtim foarte ok impreuna insa relatia noastra nu avanseaza in nici un fel el spunandu-mi ca e mai bine asa pentru mine. Acum cateva zile a avut curajul sa imi marturiseasca de ce. Sufera de Hepatita B si spune ca in aproximativ 3 luni va fi vindecat. Cu toate ca am aflat de aceasta problema nu l-am lasat singur si nu m-am speriat de lucrul acesta. Pana acum noi nu ne-am sarutat niciodata si nici nu am intretinut relatii sexuale.

Eu mi-as dori foarte mult sa am o relatie cu el, dar el ma tot roaga sa astept sa se faca bine. Cat de periculos e sa ai o relatie cu un baiat care sufera de Hepatita B si ce implica asta? As vrea mai multe detalii. Multumesc. Dau fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te poti vaccina impotriva virusului hepatitei B si dupa ce faci toate cele 3 doze, poti avea relatii sexuale cu el. Din timp in timp va trebui sa mai repeti vaccinarea.
El spera ca in 3 luni va fi vindecat, nu are de unde sa stie asta. Din pacate, putini se vindeca cu adevarat de hepatita B, majoritatea intra in faza cronica a bolii care incet incet evolueaza spre ciroza si/sau cancer hepatic. Insa cu tratament si regim strict de viata, evolutia poate fi foarte lenta, in 25-30 de ani, timp suficient sa apara tratamente noi si revolutionare.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Virusul hepatitei B poate fi transmis prin orice contact prin care fluidele(sange, saliva) persoanei infectate ajung in organismul tau(sex, sarut, s.a.). In urma tratamentului pe care il face este posibil sa se debaraseze complet de virus, insa cel mai probabil va ramane purtator de virus B. Asta in cazul fericit in care raspunde la tratamentul antiviral. Pentru a avea o relatie cu el, tu va trebui sa te vaccinezi. Vaccinul consta in administrarea a 3 doze. Ulterior vei face verificari ale nivelului de anticorpi indus prin vaccin si te vei revaccina ori de cate ori va fi necesar. Perioada de protectie data de un vaccin este de aprox. 5 ani. De asemenea este bine sa respectati si cateva reguli in viata de zi cu zi pentru a evita infectarea. Puteti citit mai multe aici: http://www.i-medic.ro/boli/hepatita-virala-b
Multa sanatate!