| dienutza21 a întrebat:

De cateva sunt foarte stresata si suparata imi vine sa plang mereu sunt in a 8a si am probleme la mate(sunt varza) si dupa ce s-a terminat vacanta de primavara si am inceput scoala(si eu nu mai am timp liber deloc adica dimineata imi invat pentru scoala si mai lucrez variante la romana adoi merg la scoala cand ma intorc incep sa lucrez la mate si daca am si eu 10 minute libere) am probleme cu smnul adica adorm foarte greu(chiar daca sunt foarte obosita) si mi se intampla sa ma trezesc noaptea si nu ador dupa cateva zeci de minute si dimineata ma doare foarte tare capul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoNameJunior a răspuns:

Bună Diana.
1)încearcă să te calmezi.toate problemele se pot rezolva într-un fel. dacă eşti stresată nu prea poţi nici să înveţi bine, nici nu prea ai chef...asa că încearcă să te mai înveseleşti!winking

2)schimbă programul.adică:dimineaţa,repeţi ceva acolo, 5-10 minute ca sa fii pregatită. apoi, pleci la şcoală. când te întorci, stai câteva minute în pat.relaxează-te.(este indicat după şcoală).mai uită-te la televizor, mai stai pe la pc. apoi, bea o cană cu lapte şi întinde-te înapoi în pat. încearcă să dormi! acel lapte cred că te ajută să poţi dormi bine.happy

3)după ora de somn, stai 5 minute să îţi reviilaughing după, du-te la birou.şi apucă-te de teme.şi mai lucrează pe la mate.ca să fii o elevă foarte bună şi ca părinţii şi restul lumii să fie mândră de tine.

4)după toate asteaa... faci ce vrei tu.happy
şi dacă mai este posibil să te doară capul, i-a un algocalim şi stai întinsă.aşa îţi va trece.
Succes mult mult mult!:*

3 răspunsuri:
| nomoretears1111 a răspuns:

Este normal sa fii atat de stresata, ai mult de invatat, iti dai seama ca nu te descurci la matematica etc. Important este sa faci ceva ca sa iti recapeti somnul. Exista la magazinele naturiste niste pastilute din plante. Pe mine m-au ajutat foarte mult cele de sunatoare. Mergi intr-un astfel de magazin si cere parerea angajatului de acolo. Descrie-i starea pe care o ai si sigur va sti sa iti recomande ceva bun. Exista si "Bien dormir", pe care le poti lua de la orice farmacie. Bea ceai de tei amestecat cu ceai de sunatoare, cu 2 ore inainte de culcare. Te rog sa ma crezi ca te vei simti mult, mult mai bine, dupa cel mult 3 zile. Iti doresc multa bafta la intrarea la liceu! Sa ai grija de tine, sanatatea este cea mai importanta. Te rog asa, ca de la om la om, cumpara ceva din ce ti-am zis si preocupa-te de tine! Te imbratisez! happy

| sammyr a răspuns:

Te poti duce la farmacie sa ii ceri farmacistei niste pastile care sa te adoarma si sa te calmele daca zici ca nu poti sa dormi

| Mey a răspuns:

Incearca sa nu te suprasoliciti Cand simti ca nu mai poti doar ia o pauza.Nu te mai stresa asa de tare ca altfel nu vei putea face nimic.
Cand vrei sa adormi incearca sa-ti eliberezi mintea si sa nu te mai gandesti la nimic