| BiiBiis a întrebat:

De cateva zile am inceput sa ma curat la ombilic (buric) cu niste vata si rivanol, ieri am descoperit ca in jurul ombilicului aveam sange uscat. Oare de ce? Am incercat sa curat cat de usor am putut cu vata. Oare sa nu mai dau cu rivanol? Voi ce credeti? O sa ma duc si la doctor, dar vreau sa aud niste pareri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlexSM86 a răspuns:

Pai daca abia acum ai inceput sa te cureti la ombilic cine stie...o fi sange de cand ti-au taiat cordonu ombilical happy
Glumesc, nu stiu ce-ar putea fi...cel mai bine e sa te duci pan la medicu de familie.

| Minks a răspuns:

Eu cred ca sangele ala uscat e de fapt rivanol.

| oana_7289 a răspuns:

Pai nu stiu eu aveam probleme mari cu buricul cand eram mica.nu stiu ce sa zic cel mai bine ar fi sa mergi la un medic si sa nu te iei dupa ce spun unii si altii...dar rivanolul nu are ce sa iti faca pentru ca el desinfecteaza, se pune la rani deci sigur nu e de la rivanol.du-te sa un doctor pentru ca poti avea o infectie sau ceva...nu stiu