| queneen a întrebat:

De cateva zile am niste dureri de cap, suportabile. La inceputul anului am fost racita la cap, am facut baie si dupa am iesit afara si a trebuit sa iau pastile care si-au facut efectul. Eu port si ochelari si petrec aproape toata ziua non-stop numai cu ochii in telefon, calculator si televizor. Tin sa mentionez ca durerea se afla in spatele capului, unde este golul acela (nu stiu cum sa explic dar sper ca ati inteles). Credeti ca era vorba de tensiunea oculara? Pentru ca ma mai dor si ochii si ii simt foarte obositi si imi simt capul foarte obosit si simt o durere pe peretii capului, in interior. Chiar nu stiu cum sa explic si sper sa nu radeti de mine laughing)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pot fi mai multe cauze poate sa fie o migrena de asta surda, poate sa fie cum ai zis de la prea mult stat in fata deviceurilor (si mai ales daca stai pe intuneric cand te uiti la ele, adica numai ai o alta lumina auxiliara) si mai poate fi sinuzita etc
In cazul tau cred ca este de la ceea ce tocmai ai spus si anume petreci foarte mult timp in fata telefonului, televizorului sau PC-ului. Daca vei renunta la acest obicei va trece si durerea de cap.
Daca nu trece atunci e semn de ceva afectiune, dar nici atunci nu e motiv prea mare de ingrijorare caci avem medici care abia asteapta sa te faca bine contra cost.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu renunti o perioda la stat atata pe telefon?
Este deja cunsocut ca produce dureri de cap, probleme cu ochii si oboseala creierului, la ce dumnezeu stai atata pe telefon?
CHiar nu ai nimic altceva de facut?
Uita-te la televizor, ca-i mult mai bine, decat sa-ti fortezi ochii sa priveasca un ecran atat de mic, sau apuca-te de un sport, sa te eliberezi de stres si oboseala mentala.

| JulyDreams a răspuns:

Incearca sa petreci mai putin timp in fata ecranelor. Vezi daca se schimba ceva. Daca nu, trebuie sa te adresezi unui medic. O sa te ajute sa afli care e cauza durerii.

| queneen explică (pentru JulyDreams):

Multumesc frumos ????