| Ana a întrebat:

De cateva zile ma doare capul dar nu in continuu, ma ia asa cateodata durerea, tine cateva secunde si gata, si dup un timp iar incepe, se poate si din cauza ca zilele astea nu am iesit din casa deloc ca la cum e vremea afara nu ma risc sa ies, si ma gandeam ca poate sa ma doara si daca nu am iesit la aer curat [in Bucuresti nu prea e aer curat, da infine], se poate si din cauza asta? Tin sa mentionez ca a inceput sa ma doare capul de cand am luat vacanta de iarna, in timpul scolii chiar nu ma durea capul deloc iar acum nu stiu dc ar putea sa ma doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Durerea de cap poate sa fie cauzata de faptul ca nu ti-ai aerisit creierul. Insa poti sa deschizi zilnic geamul pentru a schimba aerul din camera, o poti face timp de 30 min max/ 2 ori pe zi.
Avand in vedere vremea rece de afara, cred si eu ca nu te risti.
Daca durerile de cap continua sa iti faca probleme poti consulta totusi si un medic, sa nu fie vreo problema medicala la mijloc.
Multa sanatate si sarbatori fericite!

8 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Da poate fi si de la asta...Eu si dupa ce alternez caldura cu frigul imi provoaca dureri de cap, adica tine doar cateva secunde, ca o "zvacnire". Iesi putin la aer, macar pana la magazin.

| cretzufinish a răspuns:

@alllinna ce legatura au analizele coprocultura si coproparazitologic care sunt analize microbiologice din fecale pentru determinarea parazitilor din intestin sau determinarea anumitor boli (salmonella de exemplu), cu activitatea creierului? raised eyebrows

| costymaximus a răspuns:

Dar cum potii sta in casa atita timp? Chiar daca nu mai ai nici un prieten, amic, cunoscut, poti iesi si singur(a)macar la o plimbare intr-un parc, ceva...

| viatadecacatt a răspuns:

Poate sa te doara capul si de la calculator, sau poti sa ai o raceala.
Eu de cand a venitvacanta aproape in fiecare zi am iesit pe afara, chiar si acum cu frigul asta de inghata pitrelelaughing si tot nu ma doare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxigenarea creierului in absebra miscarii ar putea sa fie o cauza, dar nu singura, fa si tu o analiza, coprocultura, coproparazitologic din fecale sau antigen ascaris, oxiuri sau taenia din sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare capul de la calculator.ai stat foarte mult si probabil te-ai mai si enervat din cauza unora.lasal sa se mai odihneasca si mai iesi din casa la zapada.am patit si eu.

| wiNNzor a răspuns:

Poate fi si din lipsa de calciu, acceasi problema am avut si eu

| ammy_6866 a răspuns:

Ppoate fi si de la asta, poate fi si de la frig... poate fi si de la o sinuzita.