| woidissjjwhe a întrebat:

De cateva zile simt ca ma sufoc incontinuu, ca nu pot sa respir cat trebuie, am respiratia scurta si rapida. Simt si ca imi bate inima repede si tare in interiorul corpului si asta ma sperie si mai tare si ma face sa-mi tremure respiratia. Cand stau intinsa pe spate simt cum imi bate pulsul in burta si ca ma sufoc. Si cand mananc, cand nu depun un efort fizic, respir ca si cand am alergat un maraton. Mi-am facut control la inima in februarie ca aveam momente in care ma durea si imi amortea mana stanga de sus pana jos fara motiv si au zis ca n-am nimic dar eu cred ca am ceva si oricum a trecut ceva timp de atunci. Ce as putea avea? Sunt sanse sa fac infarct? Mereu cand respir asa mi se face frica sa nu ma ia o durere d aia puternica in piept si sa mor. 15 ani, 1, 70, 51-52 kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medicul de familie sa faci niste analize.
Pana atunci ia vitamine si minerale pentru varsta ta(te indruma la farmacie), fara bauturi cu acid si energizante,
Ia si Extravalerianic Cardio, te vei simti mai bine.
Si invata despre exerciții de respirație -gasesti pe net.
Sanatate,

| Torrpi a răspuns:

E doar caldura. Fa niste dusuri mai mult reci decat calde. Nu foarte reci ca dai in alta belea.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Eşti foarte tânără să faci infarct. Dacă ai ceva la inimă ar fi probleme genetice ca Wolf Parkinson White. Ai pe cineva în familie cu afecțiunea asta? Ai ceas inteligent să poți să înregistrezi electrocardiograma şi saturația? dacă da încearcă să măsori şi să îmi spui.

Ai vreo afecțiune? Iei vreun medicament? Fumezi?