| sunshine19680925 a întrebat:

De cateva zile urinez foarte des si putin si ma mai si ustura. Aveti idee de la ce ar putea fi? Cum pot scapa de aceasta problema? Fundita si vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheoryOfHarmony a răspuns:

Poate sa fie o simpla raceala la ovare,care trece de la sine,doar ca mai greu,daca doresti sa treaca mai repede poti sa mergi la medicul de familie si o sa iti dea o reteta cu cateva medicamente care sa te ajute.
De asemenea,poate sa fie Disuria,deoarece daca ureta este imflamata,simtiti durerea atunci cand urina trece prin ea. Disuria nu este neaparat o infectie,cat o inflamatie a vezicii urinare.
De asemenea,poate sa fie si clasica cistita, care este o inflamatie produsa de bacterii, dar poate sa fie si de la schimbarea hormonala sau temeratura extrema(foarte cald, foarte frig).
Cel mai bine este sa mergi la medic sau sa vorbesti cu mama ta sa ii spui ca ai racit la ovare. Daca o sa iti dea vreun medicament, o sa te ajute chiar daca ai celelalte 2 probleme, iar daca este o simpla raceala trece de la sine. Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Probabil ai o cistita. Mergi la un medic.

| Hexiled a răspuns:

Pai cred ca ai racit si tot odata ai niste microbi
Dar organizmul omenesc rezolva aceasta problema, Se va rezolva de la sine + ca daca nu a fost asa poti consulta un medic funda?

| Ghosts a răspuns:

Numai sta asa, cine stie ce ai, du-te maine la medic, zi alor tai si du-te, pentru sanatatea ta, ca pe parcurs nu se stie ce se intampla.happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o INFECŢIE urinară ( sau o răceală abdominală )!

TREBUIE să mergi la medicul de familie şi să CERI o Trimitere la analize de urină ( sumarul de urină/urocultură, preferabil cu antibiogramă ), apoi vei primi tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| MihaelaMaria85 a răspuns:

Cred ca ai racit.Ai grija sa ai mijlocul acoperit mai ales ca acum este frig.Fa o baie fierbinte si apoi baga-te in pat.Incearca si o frectie cu spirt pe spate.
Multa sanatate!