| AnonimXnX a întrebat:

De ce adoră oamenii avocado asa mult, eu cred ca e cel mai dezgustător fruct am încercat sa mănânc pentru că am înțeles că are cele mai multe vitamine dar gustul e oribil nu stiu cine ar putea manca așa ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| VENON a răspuns:

Avocado este iubit de mulți oameni din mai multe motive, chiar dacă gustul său nu e pe placul tuturor. Este considerat foarte sănătos datorită conținutului ridicat de grăsimi bune (grăsimi mononesaturate), care pot ajuta la sănătatea inimii. De asemenea, este bogat în vitamine (K, C, E, B5, B6) și minerale precum potasiu și magneziu. Textura cremoasă și versatilitatea îl fac popular în preparate cum ar fi guacamole sau toast cu avocado. Totuși, dacă nu-ți place gustul, e normal – nu toate alimentele sunt pe placul tuturor, iar avocado are un gust blând, aproape neutru, care poate părea neinteresant sau chiar dezagreabil pentru unii.
Poate că ar fi mai ușor de consumat în combinații cu alte alimente care îți plac, ca să îți schimbi părerea despre el. Eu de exemplu îl toc bine, și îl amestec cu ceapă roșie, și îl întind pe pâine, și pe lângă imi fierb și două trei ouă. Încercă și tu