| crazyboyy a întrebat:

De ce am dureri in piept uneori cand respir? Fumez de la 14 ani jumatate. Cat mai am pana la cancer? happy
De ce tusesc cand stau nefumat? Sunt pe cale sa ma las (mai fumez din cand in cand din cauza anturajului si cam dupa ma doare in piept)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sotul meu era un fumator inrait, fuma 2 pachete de Carpati fara filtru cand s-a lasat de fumat. La inceput, o perioada indelungata tusea rau de tot dimineata, mai ales. Cred ca plamanii incearca sa se curete de mizeria adunata in timp. Sotul meu nu fumeaza de 15 ani deja si bineinteles ca nu mai are acele stari de tuse si dureri in piept. Totusi nu te lua dupa mine, poate fi ceva mai sever si ar fi bine sa consulti un medic pentru ca sa stai linistit. Iti doresc sa ai puterea sa te lasi de fumat si sa iti mentii hotararea, este benefic si pentru sanatate si pentru buzunar happy

| cornculapte a răspuns:

Nu poti sa stii cat mai ai pana la cancer, pentru ca nu e o numaratoare inversa prin care trec fumatorii. Unii pot sa faca dupa un an, in timp ce altii pot sa scape fara probleme. Nu stiu cati ani ai, deci nu pot sa-mi fac o parere (nici macar gresita) despre perioada in care ai fumat. Ar fi bine sa te lasi totusi... textul acela si pozele morbide de pe fiecare pachet de tigari nu sunt puse acolo doar de florile marului. Sunt efecte reale ale tutunului.

| Parmalat a răspuns:

Cam astea erau vorbele lui unchi-miu acum cativa ani. A lasat cafeaua si tigarile fiindca avea o jena in piept dupa ce consuma. Peste 2 saptamani s-a dus la New York sa-si faca un control si i-au mai dat 3 luni de trait.
Nu te speria, el avea 63 de ani. Dar lasa prostiile care iti distrug sanatatea fiindca nu e gluma. Daca de maine nu mai pui gura pe tigara e nevoie de 10 ani ca plamanii tai sa se curete, deci intelegi cam in ce hal te distrugi?
Mergi la doctor sa-ti faca analizele si daca esti sanatos trage linie si lasa-le ca sunt moarte sigura.
Nu te lua dupa aia care spun ca stiu ei pe unii care au fumat toata viata si n-au avut nimic. Atunci erau alte conditii, aerul era mai putin poluat, mancarea era mai naturala. Astazi fumatul vine deasupra aerului plin de noxe, deasupra mancarii plina de chimicale deci efectul e mult mai grav.

| crazyboyy explică:

Am uitat sa va spun ca acum am 17 ani

| crazyboyy explică:

Si ma mai si duc la stadion si alerg din cand in cand. de 3-5 ori pe luna fac asta

Janina
| Janina a răspuns:

Incearcati tu norocul...ieri tocmai am ingropat un amic de 23 de ani pentru ca nu a stiut sa zica stop la timp

| Zenithf a răspuns:

Bine zice @Parmalat, daca nu te lasa anturajul, atunci schimba-l si pe el. Un pic de alergat pe stadion nu te prea ajuta, mai ales ca peste 2-3 ani sau poate mai mult vei incepe sa lucrezi undeva si nu vei mai avea timp nici pentru asta. Fumatul este foarte periculos pentru sanatate, l-as situa pe locul 3 dupa obezitate si sedentarism. Daca fumatul se mai combina si cu alti factori de risc pentru sanatate, poluare, sedentarism, atunci pericolul de a face o boala mortala creste simtitor, daca ai fi cioban sa zic, si ai fuma, ai putea trai pana la 80+ ani fara sa ai nici o boala, dar in cazul in care ai munci la birou, pe langa tigara s-ar adauga cafeaua, stresul, lipsa de miscare, atunci te-ai "curata" poate pe la 40-45 de ani, ti-ai lasa sotia vaduva si copii, inca scolari, orfani.
Gandeste-te la viitor, este foarte important. Inca un lucru, si asigurarile de sanatate/viata sunt mai mari pentru fumatori decat pentru nefumatori, daca te vei gandi in viitor sa-ti faci o asigurare privata, sa nu ramana ai tai pe drumuri.
Domnul fie cu tine.

| ElenaElena98 a răspuns:

Poate ca din cauza fumului de tigara
sau asm