| Andreea50 a întrebat:

De ce anticonceptionalele se iau incepand cu prima zi a ciclului menstrual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca rolul lor este sa impiedice ovulatia. Ovulatia se declanseaza ca urmare a unor modificari hormonale care incep in prima zi de menstruatie, modificari pe care anticonceptionalele le anuleaza. daca nu le iei corect, schimbarile hormonale pot sa se desfasoare si ovulatia sa se produca.

4 răspunsuri:
| vreaubebe a răspuns:

Pentru ca trebuie sa pauce sa-si faca efectul si sa creeze "bariera' protectoare pana dupa menstruatie cand ovulul este matur si poate fi fecundat

| CrisDdf a răspuns:

Ca sa nu ramai gravida :p

| Andreea50 explică:

Am inteles. De ramas gravida nu se pune problema. Altceva ce se poate intampla daca nu le incep in prima zi?

| Andreea50 explică:

De exemplu, in prima zi de dupa menstruatie.