| anonim_4396 a întrebat:

De ce apare acea senzație de somnolență după mesele copioase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste aici un articol si nu mai asculta prostiile de mai sus cu fluxul sanguin sau oxigenarea creierului. Daca nu ti s-ar oxigena creierul ai lesina direct.

https://doc.ro/dieta-si-sport/de-ce-apare-starea-de-somnolenta-dupa-masa

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| darctron a răspuns:

Pentru că suprasolicitezi stomacul și mai tot aparatul digestiv, ceea cale îți cauzează oboseală și nevoia de odihnă pentru a permite corpului să-și facă treaba in pace.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Fiindcă fie omul cât de mic, după masă doarme un pic. laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Favorizeaza digestia
sa iti explic 2 lucruri:
1. in armata cand superiorul vrea sa isi bata joc de soldati le da sa manance bine si greu (cum ar fi paste) apoi ii scoate la alergat... multi vomita, deci digestia si sportul nu prea se pupa (trebuie macar 2 ore dupa ce ai mancat sa faci sport)
2. leii mananca si 45 de kg de carne odata apoi pot sa doarma numaistiu cat (17-24h)... insa ma rog, ei nu au pradatori naturali in afara de oameni