| anonim_4396 a întrebat:

De ce apare acea somnolență după mesele copioase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate sa fie de la grasime, daca mananci multa verdeata si te saturi nu ai chef sa dormi.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca e posibil ca majoritatea energiei corpul sa o concentreze pentru digestie, dat fiind ca i-ai dat mult de lucru.
La unii apare fenomenul asta, la altii nu.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca se divide.

| Frank51 a răspuns:

Din păcate niciun răspuns corect. Somnolența nu este simptomul mesei copioase, ci mai degrabă nivelului ridicat de insulină din sânge. Dacă o să mănânci doar legume și carne, fără pic de carbohidrați, nu există această stare sau este diminuată considerabil.

| Sofer a răspuns:

După ce mănânci și ai burta plina laughing direct gândul la somn.

| Hammurabi a răspuns:

Și sângele de la creier migrează către stomac pentru a-l ajuta să digere mâncarea.
Creierul "nealimentat" complet, tinde să intre în stand-by.
laughing

| Lucian4 a răspuns:

Pentru ca muschi corpului se relaxeaza, are suficiente vitamine

| bookofknowledge a răspuns:

E o explicatie simpla: pentru a digera alimentele ai nevoie de sange, in timpul mesei, actioneaza mai mult parasimpaticul, ce are efect opus simpaticului(cel simpatic ese pentru fuga si lupta iar cel parasimpatic pentru oihna si digestie, de asta, in acel interval in care faci o actiune care necesita energie, sistemul digestiv: instinul stomacul, etc. Teoretic cam asta e explicatia si de asta nu e bine sa faci o munca intelectuala in timpul unei mese, nu e neparat ca persoana este afectata, doar digestia este.

| Pnin a răspuns:

Bila lenesa.

| Kamiyashiro a răspuns:

Sângele de obicei merge catre organele active, in cazul de față cele de digestie. Poți face mișcare după mâncare, e recomandat.

| oykoj98 a răspuns:

Presupun că mai multă energie este direcționată de corp către sistemul digestiv, și deci, rămâi fără în rest.

| shidance a răspuns:

Corpui ii trebuie odihna sa poate digera tot ce a consumat, practic energia o ia din alimente, ii trebuie timp sa seare nutrientii si vitaminele necesari corpului, pe scurt, toata "atentia" este concentrata pe ce ai mancat

| Kvvguyyhhuiuhhubuuuhuuh a răspuns:

Ca să se digere nu te speria așa pățesc și eu dacă ești adolescent se numește siestă după prânz fundă?

| DumitruPLM a răspuns:

Mancarea este ceea ce ne da energie, dar este nevoie sa fie digerata.Chiar si digerarea mancarii consuma energie si de aceea esti obosit dupa ce mananci copios