| Defalucy a întrebat:

De ce aproape mereu cand mananc putina miere de albine, mi se face greata la stomac, simt gustul acela dulce?...
Daca o pun in ceai nu am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Tratat ca un simptom, gustul dulce în gura indica un posibil diagnostic de diabet. Daca iti este mai mereu sete si nu iti trece desi ai baut multa apa, nu vreau sa spun ca ai putea avea diabet ca nu se stie, dar ai putea sa faci o analiza de sange la o policlinica privata in care sa iti masoare glicemia, dar gustul dulce poate avea si alte cauze mai ales combinat cu greata- cauze precum refluxul gastro-esofagian din cauza stomacului.

| Defalucy explică (pentru MihaiNicu23):

Am facut la glicemie in iulie, trebuia sa imi dea intre 60-100 si mi-a dat 86.

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Defalucy):

Ca sa ai diabet trebuie sa ai valori peste 120 la glicemie, mai mult ca sigur stomacul e de vina la tine.

| Defalucy explică (pentru MihaiNicu23):

In noiembrie am avut gastroduodenita, si uneori atunci aveam acest gust...
Cred ca asta e de vina. Multumesc.

4 răspunsuri:
| ovidiu123432 a răspuns:

Probabil ai o problema cu mierea sau corpul tau este alergic la asa ceva, asteapta si alte raspunsuri, nu stiu sigur ci doar am zis.