| MahNamehizJeff a întrebat:

De ce atunci cand plang nu-mi curg lacrimile?
Mereu cand sunt trista si plang ochii mei doar se inrosesc, si abia se umezesc xD Nu e de la deshidratare, mereu consum destule lichide, doar ca dupa cum am zis si mai sus, plang si nu am lacrimi, nu curge nimic XD Are cineva vreo explicatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Jorah a răspuns:

Poate e vorba de sindromul ochiului uscat. Glandele lacrimale produc o cantitate mult prea mica, si astfel se evapora foarte repede de pe suprafata ochiului.

Cauzele pot fi multiple si nu sunt mereu aceleasi :

- boli ale tiroidei in care globii oculari proemina de la nivelul orbitei
- boli neurologice
- modificari ale pozitiei pleoapelor in raport cu globul ocular
- anumite medicamente inhiba producerea de lichid lacrimal, la fel si unele multivitamine

Poti incerca sa folosesti picaturi de ochi (ex. Visine, Nostamine) care curata ochiul si il "hidrateaza". Poate asta e singurul lucru. Am avut si eu o problema similara doar ca la mine deficitul lacrimal venea insotit de usturimi foarte severe. Mi-a trecut intr-un final fara sa fac nimic. Nu cred ca e ceva grav. Sanatate!