| RAY a întrebat:

De ce bolile mintale sunt văzute rau? Dacă x iti spuna ai probleme cu inima e ok,dacă iti spune ca ai o boala mintală e o jignire? De ce bolile mintale sunt vazute asa, e o boala indiferent de natura ei, suntem un popor crestin, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sunt vazute asa de oameni fraieri! Un om inteligent nu vede o boala psihica ca ceva rusinos, insultator, si nici nu insulta pe altul asa.

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu de ce, stigma.Adevarul e ca e o slabiciune si multi te pot ataca pentru asta.Vb. din experienta

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce slabiciune? Oricine e vulnerabil, nici unu nu e superman, de ce sa se oftice?! Din contra "bravo ma ca mi-ai zis, ca poate am probleme, ma duc sa verific la medic" ce e mare chestie?!
Eu unu nu m-am suparat cand mi s-a mai zis ca am o depresie, din contra, m-am bucurat ca a zis, ca imi dadeam seama mai bine.

| Bruno92 a răspuns:

Sunt un popor creștin cu numele da, ca în rest...
poate un popor de cocalari mai degrabă.
când ai o boala psihica e ok sa o tii doar pentru tine nu sa o împărtășești cu alții, altfel vei fi stigmatizat.

| RAY explică (pentru Bruno92):

TPU e o comunitate de ajutor, daca nu ce cauta aici?

| Bruno92 a răspuns (pentru RAY):

Eu ma refeream sa nu iti spui problemele in realitate nu aici pe TPUwinking fiindca vei fi stigmatizat, barfit, etc.aici desigur ca poti spune orice intrebare ai dar in realitate faci cea mai mare greșeală dacă spui de ex ca ai anxietate, mulți sunt inculți și o asociază cu altceva.
după cum ai văzut sau nu și eu am pus multe întrebări legate de anxietate și depresie.
aici de bine de rău mai găsești o doza de empatie. happy

| Dana2103 a răspuns:

Fiindca ei asociaza boala mintala cu periculozitatea ridicata din cauza filmelor/telenovelelor, mass mediei agresive etc
Petter breggin, thomas szaz au sustinut ca nu exista boli mintale, sunt doar etichete sociale
Dar da, sunt una din cele
Mai stigmatizati oameni din pacate

| eckblume a răspuns:

Una din bolile mintale foarte cunoscute este schizofrenia care este de mai multe tipuri (ex: simpla, hebefrenica, paranoida). Se manifesta prin voci, delir, halucinatii in caz ca nu se ia tratament. Multi bolnavi au impresia ca se vindeca si nu isi mai iau tratamentul. Bun. Nimic gresit pana din senin, un bolnav poate avea o halucinatie. Se poate intampla sa treaca cineva pe strada. Avand halucinatia, bolnavul pentru a se apara, ataca persoana care trece pe strada. Uite asa, apare alt caz la televizor unde se infiripa ideea ca bolnavii mintal sunt periculosi, ca nu au voie sa iasa din casa/spital. Acesta e doar un exemplu. Sunt altii care ucid din cauza halucinatilor, vocilor. Am cunoscut la spital multi schizofrenici. Unii au idei delirante chiar daca iau tratament. Au nevoie de intelegere, toleranta, acceptare. Multi oameni nu au rabdare sa ii asculte, sa ii accepte pe alti.
In Romania e problema cu angajarea persoanelor bolnave mintal deoarece angajatorii nu ii vor (multi dintre ei, nu toti).
Un bolnav mintal nu are discernamant. Un om sanatos mintal probabil se teme pentru viata lui din moment ce a crescut cu ideea "e nebun, nu stii cand te poate lovi". Sunt parinti care spun copiilor despre cersetorii de la bloc: "Fereste-te ca e nebun", desi nu are nimic omul. Astfel, cresc cu ideea ca a fi bolnav mintal e rau.