| CatelusulTau1221 a întrebat:

De ce cand stau prea mult la calculator (electronice: telefon, notebook etc) cand ma ridic brusc din pat vad niste punctulete negreeeee care se invartesc si incet incet imi acopera vederea care apoi urmeaza o ameteala si trebuie sa ma fortez unpic sa nu ma duc dadura pe jos apoi o durere de cap 3 secunde....si totul e normal straight face e putin ciudat...imi este frica sa n-am ceva..nu ma doare nimic, nu simt nimic doar asta atat FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helper333 a răspuns:

Salut,

Petreci cumva mult timp la PC?
Posibil sa ai o lipsa de calciu. Degeaba te alimentezi corect daca nu te expui destul la soare. Lumina naturala ajuta la sintetizarea vitaminei D ce ajuta la fixarea calciului in organism. Iti spun asta pentru ca si eu am dat de problema asta la un moment dat. Am munca de birou si petrec ~16 ore pe zi la PC.

Eu iti sugerez sa mergi la doctor sa-ti faca rapid o serie de analize. Posibil sa-ti prescrie ceva suplimente alimentare sau calciu + vitamina D.

Ca regula de baza: chiar daca esti perfect sanatos, nu te ridica brusc in picioare.

Nu are treaba cu electronicele...

Sper sa te ajute.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te ridici brusc din pat.Se poate intampla asta si fara sa stai la calculator.Pentru cateva clipe scade presiunea sangelui din creier datorita ridicarii bruste.Cand se egalizeaza iti revii.De aici acele simptome.

| Wehrmacht a răspuns:

Sigur durerea aceea nu este o senzatie de presiune? Si mie mi se mai intampla.
Vezi daca gasesti ceva aici

http://www.mymed.ro/ameteala-la-ridicarea-in-picioare.html

| giony54 a răspuns:

Din cauza pozitie pe care o ai la calculator nu circula sangele corect la cap si din acest motiv se intampla acest lucru, fa o pauza de 10 minute la o ora si fa miscare a capului circulara.Este tratament pentru circulatie, naturist.

| Albnegru10 a răspuns:

E de la ridicatul prea repede, încearcă mult mai încet.

| fear1234567 a răspuns:

Eu inainte nu prea stateam asa mult la pc, si de vreo 3 ani petrec mai bine de jumatate de zi(ba telefon,calculator,laptop, etc...)si la inceput aveam aceleasi senzatii, acum petrec la fel de mult timp in fata lor(poate chiar mai mult, cat sunt in vacanta sau weekend) si te inveti usor usor, eu am avut si o lipsa de calciu in perioada aceea! Salut

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Deoarece creierul "lucreaza" la turatie maxima atunci cand esti "cu tehnologia" in mana si, deodata se produce alta actiune.
Atat de mult a avansat tehnologia incat ne-a luat mintile complet si-i dedicam foarte mult timp... de aici si stelele si punctuletele care ne apar in fata dupa "incheierea programului"!
In concluzie, nu ai nicio boala grava. Suferi, ca majoritatea tinerilor din zilele noastre de "exces de tehnologie"! Toate cele bune!